Már gyûjthetõ a komlóhajtás

2012-04-20

sponsored links



Már szépen hajt a komló. Kellemes, nem keserû ízû hajtásaiból csak úgy, kint az erdõben is lehet csemegézni, de párolva, leginkább talán komlóspárgaként ismert felhasználása.

A komló (Humulus lupulus) jellegzetes, magasra kúszó növény, hajtásai balra csavarodnak. Levelei háromkaréjúak (a legfelsõ, legfiatalabbakat kivéve), hegyes csúcsúak, érdes tapintásúak. A kifejlett növény felismerése nem nehéz, hozzá hasonló nincs. Kétlaki növény, vagyis a termõs és porzós virágok külön növényen vannak. A termõs növény tobozvirágzata igen jellegzetes. De vigyázat vannak mérgezõ kúszó növények, a fiatal hajtásokat is (amiket fogyasztani lehet) biztosan ismerjük fel. Sokfelé elõfordul, elsõsorban nedvesebb élõhelyeken. A bolygatást is elviseli, elhanyagoltabb szõlõskertekben, gyümölcsösökben is jól érzi magát.

Fiatal hajtásai salátának, más vad vagy kerti zöldséggel keverve, fõzeléknek, párolva "komlóspárgának" használhatók. Késõbb tobozai különleges fûszerport is szolgáltatnak. Gyógynövényként már a rómaik használták, a sört azonban a finneknek köszönhetjük belõle. A vadkomló fiatal hajtásából, a komlójövésekbõl Erdélyben levest, fõzeléket készítettek. A komló hegy salátát pedig már a 16. századi erdélyi fejedelmi szakácskönyv is említi.

Sört nem fogok fõzni belõle, de késõbb valami mást biztosan. addig is ajánlom az alábbi recepteket.  

A komló kihajtás elõtti, föld alatti rügyeit így is fogyasztják.

Receptek Radics László: Ételek erdõ mezõ növényeibõl c. könyvébõl:

Komló spárga módra: A komlóhajtásokat (250 g) megtisztítjuk, ecettel megsavanyított sós vízben puhára fõzzük, jól lecsöpögtetjük. ízlés szerinti fûszeres mártással és kevés citromlével leöntve fogyasztjuk.

Komlóhajtás kucsmagombával: A komlóhajtásokat (500 g) 3 cm-es darabokra vágjuk, ecettel ...

Folytats a blogon ... erdokostolo.blogspot.com/2012/04/mar-...

sponsored links

Keres?s