Muzsdéjvariációk
sponsored links
Ez már nem az elsõ bejegyzésem a muzsdéjról, de még nincs olyan, amihez fotót is tettem volna. A leírás és a fotók is a 2010-es KIFÕZTÜK MAGAZIN augusztusi (6.) számában jelentek meg, de valahogy elmaradt a blogon való megjelentetésük. Mivel azonban most nagyon is idõszerû, hát fogadjátok - és fogyasszátok - szeretettel!:) Ja, hogy mi mellé? Hát, gondolom, már mindenki hallott róla, és fogalma is van arról, hogy mihez szokás enni, de ha mégsem, akkor elárulom: miccs, sült húsok, szalmakrumpli, egyéb sült, grillezett zöldségek hûséges kísérõje.:)
Muzsdéjvariációk
A muzsdéj nem más, mint fokhagymaszósz. Tipikus román ?étel?, de az ország különbözõ részein különféleképpen készítik, Erdélyben is sok változata él. A legegyszerûbb muzsdéj az, amikor a fokhagymát áttörik (vagy mozsárban összezúzzák), megsózzák, és vízzel felengedik, de ez csak amolyan lusta-muzsdéj. Az igazi valamivel több munkát igényel, de az eredmény megéri. Adagok, tulajdonképpen, nincsenek hozzá, 2 gerezd fokhagymából és egy fejnyibõl is készíthetõ ugyanakkora adag, csak egyik enyhébb, a másik meg erõteljesebb fokhagymaízû lesz.
A képen a paradicsomos, a tejfölös és a pirospaprikás muzsdéj látható.
1. Sima muzsdéjalap. Az áttört fokhagymát elkeverjük sóval, majd cseppenként, mint a majonézhez, 2-3 evõkanál olajat kavarunk bele. Néhány perc alatt a majonézhez hasonló állagú massza lesz a tálkában, amit aztán ízlés, kedv, pillanatnyi hozzávalók szerint lehet ízesíteni.
2. Vizes muzsdéj. A fenti alapmasszát vízzel hígítjuk mindaddig, amíg elérjük a kívánt állagot. Grillezéskor pl. érdemes egy nagyon híg vizes muzsdéjt készíteni, és a húst, zöldségeket idõnként meglocsolni vele sütés közben.
3. Tejfölös muzsdéj. Az alaphoz ízlés szerint tejfölt kavarunk. Ha kell, még ...