Muszaka görög recept alapján
sponsored links
Itt a szikrázó nyár, a napsütés és sokan Görögország felé veszik az irányt. Ha egy helyi ételt ki szeretnénk próbálni, akkor a tengeri herkentyûk mellett legyen ez a muszaka. Ha pedig nem mentek sehová, akkor pedig így varázsoljatok az asztalra egy kis mediterrán hangulatot! Elõre kell jeleznem, hogy ahány ház annyi szokás alapon készül a muszaka, így most az általam kapott receptet ismeritek meg.
MUSZAKA
A muszaka vagy rakott padlizsán a Balkán régió, a Kelet-Mediterráneum és a Közel-Kelet padlizsánalapú, húsos fõétele. A régión kívül a legismertebb a görög változat.
A legtöbb változat alapja a pirított padlizsán és a paradicsom, amit általában darált hús egészít ki. A görög változatban hús és padlizsán alkotta rétegek szerepelnek, melyeket fehérmártás/besamelmártással borítanak, majd megsütnek. Kerülhet bele burgonya és cukkini is.
A modern görög változatot vélhetõleg Celemendész (???????????) alkotta meg az 1920-as években. Három rétegbõl áll: az alsóban pirított padlizsánszeletek vannak; a középsõt darált marhahús alkotja, vöröshagymával, fokhagymával, szeletelt paradicsommal megfõzve, fahéjjal, szegfûborssal és fekete borssal fûszerezve; tetején besamelmártás vagy tejsodó. Az összeállított muszakát addig sütik, míg a teteje megbarnul. Általában langyosan tálalják.
Az alaprecept számos változata létezik, néha a mártást hagyják el, máskor a zöldségeket variálják. A Görögországban leggyakoribb változat a padlizsán mellett tartalmazhat cukkinit, részben sült burgonyát vagy pirított gombát is. Celemendész szakácskönyve ismer böjti muszakát is, amibe nem kerül sem hús, sem besamel, kizárólag zöldségek (darált padlizsán játssza a hús szerepét), paradicsomszósz és zsemlemorzsa.
Forrás: Wikipédia
Elkészítési idõ: 90 perc
Hozzávalók 4 személyre:
2 db nagy padlizsán
6 db közepes burgonya
olívaolaj
só
A húshoz:
1 kg darált marhahús
õrölt fekete bors
só
50 dkg paradicsom vagy 50 dkg paradicsompüré
10 dkg vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 db tojásfehérje
1 db egész babérlevél
1/4 tk. fahéj
4 db egész szegfûszeg
10 db mentalevél
1 kis csokor petrezselyem
A mártáshoz:
1 liter tej
4 ek. liszt
szerecsendió
5 dkg vaj
2 db tojássárgája
só
Kezdjük az elején. A padlizsánokat felszeljük körülbelül fél cm vastag szeletekre. A burgonyát megtisztítjuk és szintén hasonló vastagságúra vágjuk. A padlizsánokat megsózzuk és 10 percig állni hagyjuk. Egy serpenyõben kevés olívaolajat hevítünk és néhány perc alatt a padlizsánok és a burgonyák oldalát megpirítjuk. Nem kell átsütni, csak egy kis színt adunk nekik és nem lesznek olyan kemények. Ha ezek kész vannak, akkor félrerakjuk ezeket.
A következõ lépés a hús elkészítése. A darált húst egy serpenyõbe tesszük, hozzáadjuk a finomra vágott fokhagymát, a felaprított vöröshagymát és a felaprított paradicsomot. Megsózzuk kb. 1/4 ek. sóval, 1 tk. õrölt fekete borssal, 1/4 tk fahéjjal és 4 db egész szegfûszeggel. Ezt kb. 10-15 percig összerotyogtatjuk gyakori kevergetés mellett. Félretesszük és hagyjuk kihûlni.
Egy lábasban a te tejet és a lisztet csomómentesre keverjük. Ha véletlenül mégis csomós lenne, akkor kapjátok elõ gyorsan a botmixert és néhány perc alatt megoldjátok vele a problémát. Feltesszük közepes lángra és folyamatosan kavargatjuk. Kevergetés közben hozzáadjuk az 5 dkg felkockázott vajat, egy nagy csipet sót és 5-6 reszelésnyi friss szerecsendiót. Addig kevergetjük az egészet, amíg be nem sûrûsödik. Ezt úgy ellenõrizhetitek, ha belemártotok egy kanalat a mártásba és kiemelve szépen bevonja és nem folyik le, de az állagból is látni fogjátok, hogy milyen sûrû. Kicsit félretesszük hûlni.
Nincs más hátra, vegyünk elõ egy tûzálló tepsit (kb. 25x30 cm) (autentikusan kör alakú fém sütõtálat használnak). Alsó rétegként a pirított burgonyát tesszük le.
A kihûlt húshoz hozzákeverjük a 2 db tojásfehérjét, a frissen vágott mentát és a frissen aprított petrezselymet. Alaposan összeforgatjuk az elõbbieket a hússal és az elsõ rétegre rakjuk az összeset. Majd befedjük az összes megsütött padlizsánnal.
Végül a mártáshoz hozzákeverjük a 2 tojássárgáját és befedjük ezzel az egész muszakát.
Közepes hõfokon (kb. 180 °C-on) 40 percig sütjük, addig amíg szép piros nem lesz a teteje. Melegen is fogyaszthatjuk, de ha hagyjuk egy kicsit hûlni akkor a fenti képhez hasonlóan tudjuk szelni.
Számtalan módon készülhet a muszaka, mi ezt a változatot szeretjük és készítjük a leggyakrabban. Munkásabb, macerásabb változat, de megéri!
Jó étvágyat kívánok hozzá Nektek!