Mi is az a rebarbara? Egy zöldség, amit desszertként eszünk

2011-05-19

sponsored links



Egy újabb megosztó étel, melyrõl gyakran hallani a következõ mondatokat, ezer éve ismerem, soha nem hallottam róla, hallttam róla, de nem tudom mit lehet belõle csinálni, imádom vagy egyszer vettem és soha többé. Szó mi szó furcsa egy növény, hiszen nem a levelét, nem a termését, de még csak nem is a gyökerét esszük - bár mindegyiket felhasználják gyógyászati célra -, hanem a szárát. Ez, a sóskafélék családjába tartozó zöldség leginkább gyümölcsként kerül az asztalunkra, sütiben lekvárban vagy egyéb nyalánkságokban.

Mióta ismerjük?
Vadon Kelet-Ázsiában, Kínában és a Himalája környékén fordul elõ. Mint zöldségféle Anglián és Németországon keresztül terjedt el Európában.
A rebarbarát (Rheum rhaponticium) mintegy 4500 éve ismerik gyógyhatásáról, de csak a 18. század óta használatos a konyhában. A rebarbara terjedelmes bokorrá növõ évelõ növény, levelei és piros levélnyelei a kert díszeként is megállják a helyüket. A rebarbara igénytelen, szinte mindenütt megterem. Levele mérgezõ, de a levél nyelébõl süteményt és kompótot fõzhetünk. Fontos, hogy kerüljük a túlzott fogyasztását, mert nagyobb mennyiségben enyhén hashajtó hatású.

Mit kell tudni a vásárláskor?
Ha piacon vásároljuk, figyeljünk arra, hogy friss legyen. Ennek ellenõrzéséhez körmünkkel vájjunk bele a rózsaszínes szárba, és ha nedvedzeni kezd, biztosak lehetünk benne, hogy friss rebarbarával van dolgunk. Ha lehetõségünk van, akkor ha ketté törjük és reccsen akkor szintén friss zöldséggel van dolgunk. Otthon a hûtõ alsó dobozában tároljunk, legfeljebb 4-5 napig, mert hamar elveszti nedvességtartalmát. Megpucolva a mélyhûtõben is tárolható. A pirosas színû szárak jobb ízûek, mint a zöldek, mert kevesebb oxálsavat tartalmaznak.

Hogyan használjuk fel?...

Folytats a blogon ... mazsakonyhaja.blog.hu/2011/05/19/mi_i...

sponsored links

Keres?s