Meglepõ jelek, melyek gluténérzékenységre is utalhatnak
sponsored links
Ha valakirõl kiderül, hogy gluténérzékeny, akkor sokan azt gondolják, hogy ó, hát fáj egy picit(!) a hasa, ha kenyeret(!) eszik. Már ha egyáltalán elfogadják, hogy van ilyen betegség, nem csak hisztinek vagy divatnak titulálják ? de ez egy külön téma (amitõl mellesleg égnek áll az összes hajszálam). De korántsem csak hasi panaszokat okozhat a glutén az arra érzékenyeknek, hanem sok egyéb problémát is.
Milyen lehet a ?kis? hasfájás?
Van, akinél a gluténtartalmú ételek után puffadás, gyomorégés jelentkezik, de lehetnek görcsös fájdalmak, reflux, hasmenés vagy akár székrekedés is.
Már ezek is eléggé különbözõ, egymással akár ellentétes tünetek lehetnek más-más embereknél, de lássuk, mire lehet még hatással.
Jellegzetes tünet lehet az étkezések után pár órával jelentkezõ fejfájás vagy migrén. A Neurology címû szaklap tanulmánya szerint a gluténérzékenyek 56 százalékára jellemzõ a krónikus fejfájás. Egyéb élelmiszerek is okozhatnak fejfájást, mint például a csoki, a sajtok vagy a vörösbor, így érdemes étkezési naplót vezetni a ?bûnös? kiderítésére.
Nálad a ?tavaszi fáradtság? egész évben tart? A glutérzékenység felszívódási zavarokkal is járhat, emiatt a sejtek nem kapják meg a nekik fontos vitaminokat, ami azzal járhat, hogy állandó fáradtságérzetünk van, csökken a teljesítõ- vagy koncentrációs képességünk.
A glutén érdekes módon kihathat a lelkiállapotunkra, hangulatunkra is, akár depressziót is okozat. Ha valakinek gyakran van hangulatingadozása, motiválatlannak, erõtlennek érzi magát, ingerlékeny, esetleg pánikrohamai vannak, érdemes kipróbálni a gluténmentes diétát.
Nos, nem elég, hogy belül ennyi mindent összezavar, még bõrtünetként is jelentkezhet a gluténérzékenység, pattanások, ekcéma, korpás fejbõr vagy súlyos bõrszárazság formájában.
Ha ez nem lenne elég, a fogainkon is látszódhat a hatása, elszínezõdhetnek vagy hosszúkás csíkok jelenhetnek meg rajtuk.
Sõt, a teherbeesés esélyét is csökkentheti, a gluténérzékenyeknél gyakoribb a terméketlenség. Ennek oka lehet az alultápláltság is, de még nem derítették ki a pontos okokat.
Az itt felsorolt tünetek nem teljes körûek, illetve nem jelzik egyértelmûen a gluténérzékenységet. Ha már több dolgot is kizárt az orvos, de a probléma folyamatosan fennáll, érdemes elgondolkodni a gluténérzékenység eshetõségén.
Ha ki szeretnéd vizsgáltatni magad, akkor elõtte ne diétázz, hiszen fals eredmény jöhet ki. Ha már túl vagy a vizsgálaton (vagy ezt kihagyva térnél át más étrendre), akkor válts mindenbõl gluténmentesre! Ehhez el kell olvasni minden esetben a termék címkéjén az összetevõk listáját, mert a legváratlanabb élelmiszerekben bukkanhat fel glutén.
Egy idõre én is kipróbáltam a gluténmentes étrendet, hogy miért és milyen eredménnyel, az elolvasható itt.
A bejegyzést a Bijó Webáruház támogatta, ahol gluténmentes élelmiszerek teljes sorát tudod megvásárolni.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Konyhalál Facebook oldalához és iratkozz fel a heti hírlevélért a blogkövetésre, ne maradj le semmirõl!