Medvehagyma-kikelet
sponsored links
Tavaly tavasszal végérvényesen beleszerettĂŒnk a medvehagymĂĄba! Én személy szerint nem nagyon ismertem, sĂ”t a feleségem szĂŒlei, nagyszĂŒlei sem szedték. Pedig feléjĂŒk jĂĄrva ilyentĂĄjt mĂĄr messzirĂ”l illatozik az erdĂ”.
AkĂĄrhogy csĂ»rjĂŒk-csavarjuk a dolgot, medvehagyma téren elkezdĂ”dött valami. Az idei - szerintem igencsak hosszĂșra nyĂșlt - télen, mĂĄr nem gyĂ”ztem tervezgetni azokat a recepteket, amiket majd ebbĂ”l a nagyszerĂ», természet adta hozzĂĄvalĂłbĂłl készĂthetĂŒnk. AztĂĄn végre elérkezett a tavasz is, s mi azon kaptuk magunkat, hogy hétrĂ”l-hétre medvehagyma utĂĄn kutatjuk az erdĂ”t.
A szĂŒrke télies, ködös napokban Ășgy prĂłbĂĄltam készĂŒlni a szezonra, hogy elĂ”vettem a gondosan beszerzett "komoly" évszĂĄzados szakĂĄcs szakirodalmat, hĂĄtha ott talĂĄlok valami fogĂłdzĂłt. De tévedtem! Sem SimainĂĄl, sem CzifraynĂĄl, de még DobosnĂĄl sem akadtam medvehagymĂĄra. No, sebaj, annyit kiderĂtettem, hogy osztrĂĄk szomszédainknĂĄl is ismert és kedvelt csemege. Ott BĂ€rlauch, knoblauchspinat, waldknoblauch néven fordul elĂ”, de örömmel gyarapĂtottam a tavaly megismert hazai elnevezéseket a kĂgyĂłhagyma, poroszhagyma, sajamĂĄs, salamĂĄs, sarima tagokkal is.
LakhelyĂŒnkhöz közel mĂĄrcius 10-én lĂĄttunk elĂ”ször kis leveleket - elszĂłrtan és csoportosan -, épphogy csak kidugtĂĄk, zöldĂŒlĂ” képzĂ”dményeiket a földbĂ”l. MĂĄr akkor megmutatkozott intenzitĂĄsuk, kĂłstoltunk is rendesen, de még persze nem voltak alkalmasak a gyĂ»jtésre. Hat-hét nappal késĂ”bb viszont mĂĄr egész mĂĄs ĂĄllapotokkal talĂĄlkoztunk. A rohamléptekben ...