Kunsági tokány
sponsored links
Szeretjük a jó szaftos, fûszeres és ízletes tokányokat, ami a magyar konyha méltán népszerû ételei közé tartozik. Ahány ház, annyi féle tokány. Tulajdonképpen mindenféle húsból, csirkébõl, pulykából, sertésbõl, marhából, vadból is elkészíthetõ, de talán a legfinomabb, ha vegyes húsból készül. Nagyon kiadós, jól variálható ételféle, gombával, borsóval, tejföllel dúsítva jól lehet vele lakatni rendesen a családot. A tokányok legfontosabb fûszere a bors és levük pedig sûrû és tartalmas. Ma eszembe jutott ez a recept, amit én az egyik férfi kollégámtól kaptam réges-régen, aki valaha szakácsként dolgozott. Idõnként sorba ültetett minket nõket az irodában, és csak diktálta a jobbnál jobb receptjeit, amelyek nagy részét manapság is rendszeresen készítem, mert idõ takarékosak, praktikusak és finomak. Innen is köszönet neki! Ez egy nagyon egyszerû, zöldségek nélküli változat, a bors mellett a majoránna dominál benne, a szalonna pedig biztosítja a kissé füstös aromát. A tokányokat nyáron bográcsban is megfõzhetjük, úgy az igazi, jó kis hétvégi program és mellé egy pohárka bor még a jókedvet is garantálja.
Elkészítési idõ: 90 perc
Hozzávalók:
- 50 dkg sertéscomb
- 10 dkg füstölt szalonna
- 2 vöröshagyma
- 1 nagy dobozos tejföl
- 1 ek liszt
- 1 paradicsom
- 1 paprika
- 1 tk só
- frissen õrölt bors
- 2 ek õrölt majoránna
Elkészítése:
- A felkockázott szalonnát egy serpenyõben zsírjára sütjük, a pörcöket kiszedjük, a visszamaradt zsiradékon megfonnyasztjuk a finomra vágott vöröshagymát.
- Hozzáadjuk a felcsíkozott húst, kevergetve addig pirítjuk a hagymás zsíron, míg a hús teljesen kifehéredik.
- Hozzátesszük a fûszereket, negyedekbe vágott paradicsomot, félbevágott, kicsumázott paprikát és felöntjük annyi vízzel, amennyi bõven ellepi. Puhulásig fõzzük, közben idõnként pótoljuk a vizet.
- Amikor a hús megpuhult elfõzzük róla a vizet, hagyjuk a szaftot besûrûsödni, hozzáöntjük a liszttel elkevert tejfölt, kiforraljuk.
- Fõtt tésztával (penne, spagetti) vagy rizzsel kínáljuk.