Kovászos svájci gyökérkenyér (Pain Paillasse)- kovászolt kovásszal

2014-03-16

sponsored links







Jó hír, hogy a kovászolt kovász nem csak nálam dolgozik jól. Elképesztõen szép küllemû és fantasztikus bélzetû kenyereket sütnek olvasóim, követõim azóta, hogy a kovászolt kovász részleteit közzétettem.  

Pedig még igencsak nyers maga a megoldás, a közeljövõben szeretném még többször tesztelni. Különös tekintettel arra, hogyan állíthatunk elõ különbözõ mennyiségû kovászolt kovászt, hiszen eddig csak az alap 1 adag elõkészítésén vagyok túl, ezzel a mennyiséggel gazdálkodtam az elsõ sütések során:


Kovászos fehérkenyér kovászolt természetes kovásszal - fázisfotókkal


Hihetetlenül örülök annak, hogy ilyen sokan és egyre többen nevelnek kovászt, sütnek kovászos kenyeret, de kérlek Benneteket, hogy ne legyetek türelmetlenek, mert nem szívesen adok olyasmirõl tanácsot, amit még nem tökéletesítettem. Igyekszem az újabb tesztekkel és mindig próbálom mielõbb megosztani veletek. J
1 adag kovászolt kovászból elsõ körben 1 db 1,3 kg-os fehér kenyeret és 2 db 35-35 dkg-os gyökérkenyeret sütöttem. Most mégis 6 db 33 dkg-os gyökérkenyérre írom a receptet, mert 1 adag kovászolt kovászból ennyit lehet sütni.

Hozzávalók 6 db 33 dkg-os gyökérkenyérhez:

1 adag - azaz 20 dkg aktív kovászból nyert - kovászolt kovász
75 dkg kenyérliszt
3,5-4 dl víz (most 4 dl vizet használtam, de legközelebb csak 3,5 dl-t fogok hozzáadni)
2 dkg só

A kovászolt kovászt elvegyítettem a vízzel és alaposan elkevertem, hogy teljes mértékben feloldódjon. A lisztet elkevertem a sóval és hozzáadtam a kovászkeveréket. Addig dagasztottam csak, hogy összeálljon a tészta, lefedtem és 10 percig pihentettem. Olajjal megcsorgattam és megdagasztottam. Nagyon kellemes, rugalmas volt a tészta, nekem egy kicsit hígnak tûnt, ezért írtam fentebb, hogy legközelebb egy hajszállal kevesebb vizet használok.
20 perc múlva újra megdagasztottam és 30 percig kelesztettem. Ekkor egyszer meghajtogattam, majd 1 óra elteltével megformáztam a gyökérkenyereket.

Teljes kiõrlésû liszttel szórt ruhába burkoltam és kettesével jénai tálba tettem a gyökérkenyereket az utolsó kelesztésre.






Nem sokára elkezdtem elõmelegíteni 280 C fokra a sütõt a fedeles tepsimmel együtt, amiben sütni akartam a gyökérkenyeret. A sütõ aljába pástétom formában vizet tettem.

Amikor eltelt 1 óra a formázás után, kivettem a forró fedeles tepsit a sütõbõl, a tepsire helyeztem a gyökérkenyereket és alaposan megspricceltem hideg vízzel. A tepsi fedelét is, majd a tepsire borítottam és betoltam a forró sütõbe. A hõfokot azonnal visszavettem 260 C fokra és 40 percig így sütöttem a gyökérkenyereket. Levettem a hõt 200 C fokra és még 10 percig, lefedve sütöttem õket.

Meg kell, mondjam, hogy imádom az összes eddigi gyökérkenyeret, melyeket eddig sütöttem, de talán ezek lettek a legszebbek, legszabályosabbak, már, ha egy gyökérkenyér lehet szabályos ? J









Mindenképpen számítottam rá, hogy jól sikerülnek a gyökérkenyerek ? is ? mert már készen voltak hozzá a szendvicskrémek, ahogyan az egy órával korábban kisült kovászos fehér kenyérhez is, ezt már be is mutattam:

Medvehagymás húspástétom maradék sültbõl, kovászos házi kenyérrel



A többi szendvicskrém a folytatásban következik! J

Folytats a blogon ... nemvagyokmesterszakacs.blogspot.com/2...

sponsored links

Keres?s