Kovászos kenyér - még pár szó a természetes kovászról

2012-10-26

sponsored links


Minden egyes kisült - kézmûves - kenyér egy-egy egyéniség. Nem átallom hát akár mindet bemutatni itt az oldalon, pedig csaknem éppúgy készült, mint az elõzõ. Minden eddig készült kenyeremet felismerem képrõl, hogy mikor, milyen összetételben készült, mert összetéveszthetetlenek. Másképpen reped, más az árnyalata, más a formája, de egyben azonosak: mind igazi kézmûves házikenyér.

Ez a kenyér attól különleges, hogy nagyon "elemében volt" a kovász, amit "felélesztettem" hozzá. Készítettem róla képet, jól látszik, hogy nem csak habzik, de megalapozott, sûrû és sugárzik belõle a nyugodt erõ.
Ilyenkor már az elsõ dagasztásnál érzem, hogy nagyon együttmûködõ. Már az elsõ dagasztás utáni kelesztésnél könnyû, levegõs és bársonyos a tészta.

A kezdeti idõszakban nekem is kicsit nyûgösnek tûnt a kovásszal való törõdés, de a házi kenyérsütés igazi türelemjáték. Csak az nyer, aki türelmes és elszánt. Jó hírem viszont, hogy a jó báziskovászt elég egyszer felnevelni, az általam kikísérletezett és publikált fogásokkal sokáig, és egyre jobb minõségben, életben tartható.

Sok-sok kérdést kapok a kovásszal kapcsolatban azoktól, akik az elsõ kovászukat nevelik.
Vannak olyan források, ahol már 5-6 napos kovásszal is ajánlják a kenyérsütést. Ha megkel vele a kenyér, akkor nincs nagy baj, de egészen biztosan nem elég érett ez a kovász ahhoz, hogy igazán jóízû kenyeret süssünk belõle. Véleményem szerint.
Nekem az a tapasztalatom, hogy a friss kovász kiszámíthatatlan és gyakran eredményez ...

Folytats a blogon ... nemvagyokmesterszakacs.blogspot.com/2...

sponsored links

Keres?s