Kovászos fehérkenyér kovászolt természetes kovásszal - fázisfotókkal
sponsored links
Tegnap bemutattam a kovászolt kovászt, mellyel jelentõsen csökkenthetõ a kovászos kenyér kelesztési ideje:
Nagy várakozással néztem a kenyérsütés elé, ugyanis kovászolt kovásszal ez az elsõ próbálkozásom. Valahogyan mégsem aggódtam, mûködött a nõi megérzés ? J
Alig vártam, hogy rápillantsak reggel a kovászolt kovászra, a kenyérliszt kovászolt kovász olyan volt, mint a felrázott (nem felvert J) habtejszín:
1 adag kovászolt kovász állt a rendelkezésemre, mely 2 kg kenyér sütéséhez elegendõ. Ha csak 1 kg kenyeret szeretnénk sütni, akkor feleannyi ? 10 dkg - aktív kovászból készítsük elõ a kovászolt kovászt, értelemszerûen. Ha 4 kg kenyeret szeretnénk sütni, akkor dupla adag ? 40 dkg ? aktív kovászból készítsük elõ. Bármilyen mennyiséget ezzel az aránnyal ki tudunk számolni.
Hozzávalók 2 db egykilós, vagy 1 db kétkilós kenyérhez:
75 dkg kenyérliszt
3,5-4 dl víz (most 4 dl vizet használtam, de legközelebb csak 3,5 dl-t fogok hozzáadni)
2 dkg só
A kovászolt kovászt elvegyítettem a vízzel és alaposan elkevertem, hogy teljes mértékben feloldódjon. A lisztet elkevertem a sóval és hozzáadtam a kovászkeveréket. Addig dagasztottam csak, hogy összeálljon a tészta, lefedtem és 10 percig pihentettem. Olajjal megcsorgattam és megdagasztottam. Nagyon kellemes, rugalmas volt a tészta, nekem egy kicsit hígnak tûnt, ezért írtam fentebb, hogy legközelebb egy hajszállal kevesebb vizet használok.
20 perc múlva újra megdagasztottam és 30 percig kelesztettem. Ekkor egyszer meghajtogattam, majd 1 óra elteltével megformáztam a kenyeret.
Teljes kiõrlésû liszttel szórt ruhával kibéleltem egy másik, hasonló méretû cseréptálat, mint amiben sütni kívántam és illesztéssel felfelé a tálba tettem a kenyeret az utolsó kelesztésre.
Nem sokára el kezdtem elõmelegíteni 280 C fokra a sütõt a cseréptállal együtt, amiben sütni akartam a kenyeret. A sütõ aljába pástétom formában vizet tettem.
Amikor eltelt 1 óra a formázás után, kivettem a forró cseréptálat a sütõbõl, illesztéssel lefelé a tálba helyeztem a kenyeret, bevágtam és alaposan megspricceltem hideg vízzel. A cserép tetejét is, majd a cserépre borítottam és betoltam a forró sütõbe. A hõfokot azonnal visszavettem 260 C fokra és 40 percig így sütöttem a kenyeret. Levettem a hõt 200 C fokra és még 20 percig, lefedve sütöttem, az egykilós kenyeret. Ha 2 kg-s kenyeret sütünk olyan 15 perccel érdemes továbbsütni 200 C fokon. Ha megemeljük a kenyeret és könnyû, akkor biztosan megsült. Ha nehéznek érezzük a kenyeret, akkor süssük még 10 percig és ellenõrizzük. Késõbb már az így kialakult sütési idõvel dolgozzunk.
Bár nem sikerült nagyon szépen a formázás, kicsit lágy volt a tészta, mégis csodásan megemelkedett a kenyér és szépen durcás lett a vágásoknál.
1 órát vártam mielõtt megszegtem és nagyon izgultam, hogy vajon milyen lesz a belseje. Nagyon megörültem, amikor megpillantottam megvágva a kenyeret, bár tudtam, hogy laza lesz a belseje, hiszen könnyû volt a kenyér és szépen kikerekedett.
A hajtogatás mindenképpen nagyon jót tett neki, és egy perccel sem kellett volna tovább kelesztenem.
Az elsõ teszt sikerült, de mivel négyféle kenyeret sütöttem, ezzel még nem volt a napnak vége. Errõl legközelebb mesélek! J