Kovászolt kovász, azaz kovászos öregtészta ? ami töredékére csökkenti a kelesztési idõt
sponsored links
Számomra történelmi jelentõségû ez a felismerés, amely lehetõvé teszi, hogy az élesztõvel kelesztett kenyér menetideje alatt süssünk kovászos kenyeret természetes kovásszal.
Még az elején szeretném elmondani, hogy januárban kaptam levelet egy nagyon kedves és elkötelezett olvasómtól, amelyben megosztja velem ezt az eljárást. Nagyon megérintett a levele, mert elmondta, hogy másfél éve nevel kovászt az útmutatásaim alapján és meg szeretné osztani velem az általa idõközben felismert technológiát arra vonatkozóan, hogy lerövidüljön a kovászos kenyér kelesztési ideje.
Nem kaptam felhatalmazást, hogy felfedjem az olvasóm kilétét, úgyhogy csak ennyit, de ennyit mindenképpen szeretnék publikusan is megosztani, hogy kedves György, szívbõl köszönöm!
Karácsony elõtt diétába kezdtem (ahogyan ennek részleteit itt is megosztottam ételek formájában J) ezért egy idõre fel kellett hagynom a kenyérsütéssel. Már alig vártam, hogy leteljen a szénhidrátmentes idõszak és kipróbálhassam az eljárást. Ennek tiszteletére új kovászokat neveltem és ennek kapcsán indítottam el a nagy közös kovásznevelést, vagy ahogyan sokan elnevezték, a kovász-sulit! J
Most szeretném mindenkivel megosztani a kovászolt kovász, azaz a kovászos öregtészta részleteit, amivel egy átlagos kenyér kelesztési ideje alatt tudunk természetes kovásszal kenyeret sütni.
Egyébként mérhetetlenül egyszerû az eljárás, ahogyan maga a kovásznevelés is az, csak mindent megfelelõen kell alkalmaznunk. Idõben és mennyiségben.
1 adag kovászolt kovász (kovászos öregtészta) másnap reggeli sütéshez:
12:00 óra körül:
20 dkg aktív kovász (kenyérliszt kovász, teljes kiõrlésû búza vagy rozskovász, vagy más lisztbõl készült kovász)
15 dkg (1,5 dl) víz
15 dkg a kovásszal egyezõ liszt
Egy nagy edényben elõször elkeverjük a kovászt a vízzel, majd hozzáadjuk a lisztet és alaposan, de gyorsan elkeverjük és lefedjük.
10 óra elteltével így fest a kovász:
22:00 óra körül (azaz az elõzõ etetéshez képest 10 óra múlva és a sütés elõtt 10 órával) :
15 dkg (1,5 dl) víz
15 dkg a kovásszal egyezõ liszt
A korábbi keveréket elkeverjük a vízzel, majd hozzáadjuk a lisztet és alaposan, de gyorsan elkeverjük és lefedjük.
Másnap reggel 8:00 órakor kezdhetünk a kenyérsütéshez, mert a kovász kovászolódik, azaz kovászos öregtészta lesz belõle.
A fenti 1 adag kovászolt kovász 2 kg kovászos kenyér sütéséhez elégséges. A késõbbiekben erre a leírásra és menyiségre utalok majd bejegyzéseimben.
Ez a bejegyzés névadó is egyben, hiszen elneveztem a fenti eljárással nyert alapanyagot kovászolt kovásznak. Azok kedvéért, akik eddig a már jól ismert és bevált öregtésztával sütnek kenyeret pedig kiegészítettem a kovászos öregtészta elnevezéssel. Úgyhogy a jövõben eképpen fogok utalni rá. J
Felhasználás elõtt így fest a kovászolt kovász:
Az eredeti útmutatás alapján a teszt napján kétféle kenyértésztából négyféle, összesen 6 darab kenyeret sütöttem kovászolt kovásszal és el vagyok ájulva, mert tökéletesen mûködik.
Persze nüansznyi pluszokat hozzátettem eddigi tapasztalataim tükrében, de alapvetõen betartottam György útmutatásait.
Úgyhogy szépen sorban minden tesztkenyeret bemutatok az új eljárással! Folytatás következik! J