Korianderes mangó saláta mizunával
sponsored links
Ebben a pillanatban a monitor elõtt szerintem kétféle ember ül. Az egyik típus (egy ilyenrõl biztosan tudok) akinek felcsillan a szeme, hogy ?hopp egy új izgalmas különlegesség, már nézem is?. A másik (gyanítom a többség) pedig azt mondja, hogy ?jáááj megint egy extrém hozzávaló, amit a büdös életbe nem fogok beszerezni, ennek az egyik oka, hogy ha még lenne is a száz kilométeres körzetemben, akkor se ismerném fel.? És talán vannak olyanok, akik elgondolkodnak, hogy a mizuna az étel, fûszer, esetleg egy szeánsz része.
Szerintem érdemes piacra járni, és azt gondolom, hogy az a legjobb piac, amit ismerünk, ahol megvannak a kedvenc árusaink. A mi piacunkon van egy házaspár akiket ?Extrém Salátások?-ként azonosítok. Szezonjában sokat veszem ott a paradicsomot, náluk vettem elõször mini rebarbarát, és elképesztõen szép, finom és többek között változatos salátáik is vannak. Nem mindig van minden, de a teljesség igénye nélkül láttam már ott normál salátát kicsiben és nagyban, lorro rossot zöldben és lilában, van mángold sárga és pink szárral, van design petrezselyem és tavaly náluk találkoztam piacon elõször pak choi (vagy bok choi) ? al is. Persze jó dolog ez a változatosság, de közben mikor sorban állok, azt látom, hogy nézik az emberek a bébi pak choit, hogy szép és aranyos, de valójában nem sokan merik megvenni, mondván mi ez, és mit csináljak belõle? Mikor idén elõször találkoztam a velük a piacon, kérdeztem, hogy ugye most is lesz bok choi. Meg lettem nyugtatva, hogy igen, sõt lesznek újdonságok is. Ó hát ez remek hír, és micsodák, kérdeztem. A bácsi pedig mosolygott rám, és azt mondta, igazából még nem jegyezte meg a neveket, mert a fia az aki mindig kitalálja ezeket az õrületeket, és hozza, hogy miket ?kell? termeszteni. És ha a gyerek ezt mondja akkor õk ezt termesztik. A múlt héten mikor megláttam nála, hogy MIZUNA, az jutott eszembe, hogy pár hete biztos erre (is) gondolt mikor beszéltünk. És titkon remélem, hogy a thai bazsalikomra is?.
A mizuna egy japán saláta, ami tényleg, de tényleg nagyon szép. Az íze egy kicsit borsos, mustáros, talán enyhén ecetes. Van íze, ami finom és érdekes, de konzervatívabb mint a rukkola. Mivel esélyesen nem mindenkit kerget az utcán a mizuna, – én sem ezen nõttem fel – lehet helyettesíteni rukkolával, vagy egyszerûen több korianderrel. Ha nem jött volna szembe ez az újdonság, akkor ez egy korianderes mangó saláta lett volna. Ugyanakkor bármennyire is lehet helyettesíteni, mindenkit arra buzdítok, ha lát valami újdonságot, próbálja ki, ne féljen tõle.
Némi nyüglõdés után úgy döntöttem, hogy ez a recept része lesz az Autentikus Ázsia projektemnek. Annak ellenére, hogy valójában annyira nem autentikus egy ázsiai ételben az olivaolaj és a feta, hogy szinte akkor se tudnánk ott ilyet enni, ha nyomoztatnánk utána. De amiért mégis ide soroltam, az az, hogy a koriander és a mangó számomra Ázsiát idézi. A saláta ízesítése pedig teljesen arra az ázsiai alapelvre épül, hogy egy ételben meg kell lennie, és egyensúlyban kell lennie az édes, sós, savanyú és csípõs íznek. Az édes ízeket az öntetben a kevés cukor és mangó képviseli, a savanykásat a lime, a sósat a sajt, majd az egész meg van bolondítva egy kis chilivel. Érdemes kipróbálni. Ez a saláta ugyan más lesz, de mangó helyett a barackkal és mûködõképes, hasonlóan egy régebbi recepthez.
Elkészítési idõ: Kb. 15 perc
Nehézségi fok: egyszerû
Mennyiség: két személyre
Hozzávalók a salátához:
- 1 mangó (esetleg õszibarack)
- fél kígyó uborka (180-200g)
- 2-3 szál újhagyma
- jó maréki korianderzöld (25-30g)
- kisebb maréknyi mizuna saláta (helyette rukkola, vagy több korender)
- Feta sajt ízlés szerint (kb. 50-60g)
Hozzávalók az öntethez:
- Kb. 6-7 evõkanál olivaolaj
- ízlés szerint 2-3 db pici chili paprika
- 2 evõkanál lime lé
- só, bors, fél kiskanál cukor
1. lépés
Az öntethez, vágjuk apróra a chili paprikát. Ha kevésbé szeretjük a csípõs ízeket akkor a magokat távolítsuk el. Én is így tettem. Majd keverjük össze az hozzávalókat és tegyük félre.
2. lépés
A mangót pucoljuk meg, vágjuk kb. 1 centis kockákra. Az uborkát is kis kockákra várjuk, a hagymát pedig vékony karikákra.
3. lépés
Keverjük az elõkészített zöldségeket, a korianderhez és a mizunához ha azt használjuk, szórjuk meg a salátát a morzsolt fetával, és locsoljuk meg az olajjal.