Komlós kovászos kenyér sütésének kísérletei, tapasztalatai
sponsored links
Már egy ideje szerettem volna megosztani a komlós kovászos kenyér sütésének sikeres kísérleteit. De ott akadtam el mindig, hogy nem jegyeztem fel a hozzávaló mennyiségeket. Nagymamám jut ilyenkor eszembe, aki szinte semmit nem mért, csak a keze tudta mennyi kell. Így mikor megkérdeztem, mama mennyit kell ebbõl vagy abból beletenni? Úgy gondolomformán, hogy jó legyen - mondta. Persze, hogy mi a jó, milyennek kell lenni egy jó kenyértésztának vagy egy kalácstésztának azt még én is most tanulom. De vannak sikeres kísérleteim. Nem is tudom, hogy mertem belevágni egy gasztroblog írásába, amikor szinte kétszer ugyanazt még soha nem sikerült, fõképp megsütnöm, talán a fõzés során születtek már azonosságok. Kísérletezgetõ vagyok, és nehezen követem a recepteket. Na a komlós korpás kenyérrel is ez a helyzet. Vannak igen sikeres kísérleteim. De amit mindenképpen megosztanék, hogy a komlós korpa tényleg mûködik. És még jobb, hogy nincs élesztõ a kenyérben (néha érzem, hogy nem esik jól az élesztõs tészta). Ezért, ha valaki kipróbálná, kísérletezzen nyugodtan saját kenyértészta receptjével, és örülnék, ha ezt meg is osztaná velünk.
A komlós korpa vagy komlós kovász használata az élesztõ megjelenése elõtt gyakorlat volt Magyarország több táján. Készítésérõl itt bõvebben.
Az én kovászom és kenyerem: Egy híg kovászt készítettem: Kb. 10 dkg teljes kiõrlésû lisztbõl, langyos vízzel, fakanállal ...