Kipróbáltam a Jókenyér gyerekpékségét
sponsored links
Májusban érkezett a megtisztelõ felkérés: két másik bloggerrel együtt (Nagy Tünde- Ízbolygó és Kis-Varga Judit - Csak a puffin) készíthetek egy teljes kiõrlésû lisztbõl készült péksüteményt a Jókenyér számára, mely a nyár folyamán idõszakos kínálatként a saját üzleteikben is kapható lesz.
Ritka alkalom ez, nekem és nektek, az olvasóknak is, hiszen egy-egy jól sikerült recept megosztása után az állandóan visszatérõ kérdés, hogy hol lehet megkóstolni az adott ételt. Általában mindenkinek magának kell megfõzni (néhány különleges alkalmat leszámítva), ezért egy régi, nagyon sikeres receptet választottam: a blogon szilvával olvasható, de magát a tésztát gyümölcsös alapként használom, mindig az kerül rá, ami éppen elérhetõ. A teljes kiõrlésû liszt miatt az alaptésztán változtattam egy kicsit: a fahéj mellett egy kis dió is került bele.
Mivel a Duna másik oldalán élek, még soha nem jártam a Jókenyér pilisszentiváni üzemében, és megvallom, kicsit sajnálom most, hogy ilyen messze van: szeretnék minden nap ilyen körülmények között pékárut vásárolni! Tágas, légkondiciolnált tér, kényelmes székek, gyors kiszolgálás. A kenyereken kívül kapható itt péksütemény, cukrászsütemény, de komplett reggeli is rántottával, akár egész nap. És a kávéjuk is jó!
A gyerekpékségben, ahol a próbasütést végeztük, tanfolyamokat tartanak, és a gyerekek modern, játékos körülmények között ismerhetik meg a kenyérsütés örömeit a dagasztástól a friss, ropogós kenyér illatáig.
Helyben õrölt, friss liszttel dolgozhattam, aki külön öröm, és szerintem a végeredményen is érezhetõ minden esetben, hogy tiszta, adalékanyagmentes alapanyagból készült.
Gyakran felmerülõ kérdés, miért jobb a teljes kiõrlésû liszt: a gabonaszem fizikailag is szétválasztható három fõ alkotórésze a héj, a magbelsõ és a csíra. A héj (vagyis a korpa) a fõ cellulóz- és élelmirost-hordozó rész, az alatta lévõ rétegek pedig ásványi anyagokban és vitaminokban gazdagok. A magbelsõt fõleg keményítõ és fehérjék alkotják, jelentõs a cukor-, zsír- és ásványianyag-tartalma. A csíra amellett, hogy szintén gazdag ásványi anyagokban, A- és E-vitamint is tartalmaz. A fehér lisztbe csak a magbelsõ kerül, ezért a gabonaszem eredeti rost-, ásványianyag- és vitamintartalmának nagy része a feldolgozáskor elvész, a teljes kiõrlésû liszt viszont a gabonaszem összes alkotóját tartalmazza. Ezért egészségesebbek a teljes kiõrlésû kenyerek és péksütemények.
A teljes kiõrlésû termékek glikémiás indexe (GI) jóval alacsonyabb, mint a fehér lisztbõl készült termékek GI-értéke. Sokkal egyenletesebb tartományban marad a vércukorszintünk, ha teljes kiõrlésû termékeket fogyasztunk. A magas rosttartalom pedig még a vérzsírszintet is csökkentheti, és jótékony hatással van az emésztésre. További elõnyös tulajdonságuk ezeknek a termékeknek, hogy kevesebb szénhidrátot tartalmaznak, mint fehér lisztbõl készült társaik. Ezért cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott a fogyasztásuk, elsõsorban reggelire. Az általam készített almás süti ezúttal eritrittel készült, kifejezetten a Jókenyér kérésére - így a fogyókúrázók és a cukorbetegek is megkóstolhatják hamarosan.