Kelt kifli - élesztõ kiskáté
sponsored links
A legnagyobb baja ennek a kiflinek, hogy ha egyszer elkezded sütni, minden héten egyszer sütni fogod azután. Persze hétvégén ez nem nagy áldozat, mert amíg az ebéd fõ ez is megvan. A kenyérsütõ dagasztó programja persze sokat egyszerûsít az egész folyamaton.
Az eredetije, ha minden igaz Limarától származik, de mintha ott sörkifliként szerepelt volna, és sós változatban. Mivel a srácok nem szeretik a magokat a kiflin (illetve csak egy) így módosítottam és, nem sós, hanem inkább egy semleges, vagy inkább édeskés kifli lett belõle, és ezt még tudtam fokozni a jégcukros szórással. A tesóm perverz módon a meggyleveshez kalácsot szokott enni, ez a kifli tökéletesen alkalmas annak kiváltására. A hétvégi vendégeink (barátaink) is azonnal rázizzentek, pedig ezek "csak" kiflik. Ott volt a konyhapulton, és amikor meglátták, kérdezés után üresen ették. Szerintem ez mindent elmond, ha egy tepsi kifli üresen elfogy egy pillanat alatt.
Néhány szó az élesztõrõl. Van különbség az élesztõ, és a porélesztõ között. Ennél a kiflinél fontos, hogy friss élesztõt használjunk, és futtassuk is föl. A nagymamámtól azt tanultam, hogy minden kelt tésztát az élesztõ felfuttatásával kezdjük. Ennek két oka is van: az egyik, hogy idõbe telik, míg az élesztõ elkezd dolgozni, és felfut a folyadékban. Ezalatt mindent elõ lehet készíteni, másrészt pedig látszik, hogy az élesztõ "él"-e, azaz úgy viselkedik, ahogy kell, vagy esetleg bedöglött megszáradt, elöregedett. Muszáj látni, hogy tényleg mûködik-e, mert ha nem, akkor lehet helyette másikat használni, és nem minden hozzávalót kell kidobni, esetleg egy elkészült tepsi kiflit, csak annyi tejet amennyiben felfuttattuk, illetve magát az élesztõt. Ha az élesztõt nem találjuk elég frissnek és intenzívnek, ne készítsünk belõle kelt tésztát. Érdemes megfogadni a tanácsot, ez a záloga a jó kelt tésztáknak. Az élesztõ akkor ...