Karamell
sponsored links
Karamell – ami tuti sikerülni szokott
A karamell az, amit elkészíteni tiszta para, leginkább azért mert mindenhol leírják, hogy parázni kell tõle, így a karamell készítéstõl való félelem és rettegés beivódott az emberiség kollektív tudatalattijába. Oké, tényleg ne alaptalan a félelem, de elég lenne pusztán annyit leírni, hogy kellõ odafigyelés mellett elég gyors és egyszerû elkészíteni, viszont azt a bizonyos kellõ odafigyelést nélkülözve gasztronómiailag fogalmazva könnyen bukta lesz belõle. (Értem ez alatt, hogy elhasalás nem pedig egy kelt tésztás süti.)
Karamellt lehet készíteni pusztán cukorból, vagy cukorból és vízbõl. Ez a klasszikus változat. Létezik recept cukorral, vízzel és tejszínnel, ami ha sikerül, akkor egy fantasztikus állagot, kaphatunk. Ezzel a verzióval én magam folyamatosan felsültem, de úgy tûnik rajtam kívül mindenki másnak mûködik.
Ebben a verzióban mindezeken kívül van vaj is, ami valaki szerint teljesen felesleges a karamellbe. Lehet, hogy igaz, viszont az is igaz, hogy ez az a recept, ami eddig mindig jól sikerült mindenféle macera, cukorhõmérõ és egyéb koreográfia nélkül.
A karamell ha kész hûtõben szoktam tartani, ettõl egy kicsit kristályos lesz, és lényegében a vajhoz hasonlóan megdermed. Ha hosszabb idõre kivesszük ismét finom puha lesz, és ha újra melegítjük, vagy alacsony fokozatra a mikróba tesszük rövid idõre, akkor ismét folyékony állagot kapunk. Szóval kenhetjük, locsolhatjuk, bármit el tudunk érni vele amire szükségünk van.
Alább a recept, és pár gyors ötlet, hogy mit kezdhetünk vele. Késõbb pedig jönnek a receptek.
Nehézségi fok: Közepes
Elkészítési idõ: kb. 20-30 perc
Mennyiség: kb. 500ml
Hozzávalók az alaphoz:
- 230g cukor
- 60 ml víz
- 120g vaj
- 125 ml tejszín
Ötletek amivel (esetleg amik kombinációjával) még lehet ízesíteni a karamellt:
- 1 vagy két kiskanál vanília kivonat
- 40-50 g csokoládé
- ? kiskanál só
- 1 vagy két evõkanál rum, whisky vagy egyéb alkohol
- kávé ???
A cukrot a serpenyõbe tesszük, ráöntjük a vizet, és elkeverjük. Közepesnél magasabb hõfokon elkezdjük ?fõzni?. kb. 5 perc múlva mikor már enyhén borostyánszínû lesz szinte a serpenyõ teljes felülete, azonnal hozzáadjuk vajat, (azaz ne várjuk meg még az összes cukor sötét barna lesz) lejjebb vesszük a hõfokot, majd a karamellhez keverjük a tejszínt is. (Ennél a lépésnél egy kicsit félelmetesnek tûnhet a szituáció, mert elkezd füstölni, megnövekszik a térfogata, buborékok keletkeznek, de kifutni nem fog, és szépen lassan lenyugszik a karamellünk. ) Levesszük a tûzrõl és félre tesszük.
Ha valamivel ki szeretnénk egészíteni pl. sóval vagy vaníliával vagy csokival, akkor ezt közvetlen azután tegyük ahogy levettük a tûzrõl. Ekkor még bõven van olyan meleg, hogy még bármi elolvadjon, elkeveredjen benne.
Ha már karamellizálódott a cukor lehet keverni. Sõt én onnan már folyamatosan keverni szoktam, így a serpenyõ oldalára tapadt sókristályok is szépen leolvadnak. Ha nem lesz sima az állaga, hanem kicsit becsomósodik, akkor emeljük a hõfokot és kevergessük.
Ötletek:
- Serpenyõben kevés vajon piríthatunk körtét, esetleg almát (vagy akár hagyhatjuk nyersen is) majd leönthetjük karamell szósszal, és reszelünk rá egy kis csokit.
- Ha reggel készítünk pl. egy banános csokis turmixot, ízesíthetjük 1-2 evõkanál karamellel.
- A karamell egy részét összekeverhetjük mandula pehellyel, és aszalt gyümölccsel. (Sárga barack, áfonya esetleg friss banán nagyon jó hozzá.) Ha kis halmokat készítünk ebbõl, ezzel a karamellel nem fog megdermedni, de pl. sütemények töltelékébe, torták díszítésére kiváló.
Receptek: