Kakaós csiga
sponsored links
Akik gyakran erre járnak biztos észrevették, hogy jó ideje nem született új bejegyzés. Ez nem jelenti azt, hogy nem fõztem, nem sütöttem, egyszerûen csak csupa ismétlés készült, úgy gondoltam nem érdemes hétrõl-hétre ugyanazt leírni. Sõt volt pár ötlettelen napom, amikor nem fõztem, csak rántottát vagy hideget ettünk. De idõközben tortákat is sütöttem: szept. 1-én Szüleim házassági évfordulójára illetve Mária napra 12-én. Szüleim házassági évfordulójára oroszkrémtortát, Mária napra pedig Fekete erdõ tortát. Sõt az utóbbiból kettõt, egyet Anyukámnak, egy kisebbet pedig magamnak :).
A héten olyan finom pizzás csigát sikerült sütnöm, hogy ihaj, tegnap arra gondoltam, kellene valami édes változatú csiga is végre, így nézelõdésbe kezdtem a neten, hogy valami isteni finom kakaós csigát találjak. Meg is lett hamar Limaránál a recept, aminek alapján az én csigáim is elkészültek, és mondhatom valami frenetikusan finom lett a végeredmény. Az egész család el volt tõle ragadtatva, úgyhogy köszönet a csodás receptért Limarának.
Kicsit azért változtattam rajta, mert attól tartottam fél kiló lisztbõl nem lesz elegendõ csigusz, ezért kicsit növeltem a mennyiséget. Nem volt itthon vaj, ezért sütõmargarinnal dolgoztam, és tej is kicsit kevesebb volt, így annyit használtam. Viszont két L-es egész tojást raktam bele.
Így ezekbõl készült a tészta:
75 dkg finom liszt, 2 csipet só, 3 dl tej, 1 egész Lidl-s friss élesztõ, 3 kávéskanál + 4,5 evõkanál cukor, 2 egész L-es friss tojás, kb. 15-16 dkg sütõmargarin.
a töltelék
kb. 9-10 dkg lágyított margarin, kb. 6-8 dkg kakaópor és kb. 15-20 dkg porcukor
a sütés utáni locsoláshoz:
1,75 dl tej, 1 cs. vaníliás cukor 1-2 mokkás kanál porcukor
Elõször 1,5 dl tejben, 3 kávéskanál cukorral felfuttattam az élesztõt. Közben tálba öntöttem a lisztet, belekevertem a 2 csipet sót, kicsit meglágyítottam a margarint (a sütõt már elõre bekapcsoltam 25 fokra melegedni, hogy könnyen megkelhessen a kidagasztott tészta, a margarin is ott lágyult). Amikor az élesztõ felfutott, a liszthez ütöttem a tojásokat is és hozzáöntöttem a felfutott élesztõt, majd még a maradék 1,5 dl tejet, végül a lágy margarint is. Elõször nagyon ragacsos volt a tészta, majdnem megijedtem, de ahogy dagasztottam egyre szebb, simább lett, úgyhogy nem kellett bele más, csak jó alaposan megdolgozni. Olyan gyönyörû sima, puha tészta lett, hogy öröm volt dagasztani. Az alapos kidagasztás után a nagy tálat elõször folpackkal, majd tiszta törölgetõ ruhával is letakartam és mehetett a 25 fokosra elõmelegített sütõbe. Jó 30-35 perc után duplájára dagadva vettem ki. Rétes liszttel megszórt asztalon nyújtottam ki, megkentem a lágyított margarinnal, majd szitán át jó vastagon megszórtam kakaóporral és porcukorral (kristálycukrot daráltam finomra a MixSy kis darálótálkájával), feltekertem, kb. 3-3,5 cm vastagra feldaraboltam és Limara instrukciói szerint egy kisebb (36*24 cm-es), de magasabb tepsibe pakoltam, mert magas csigákat szerettem volna, nem szétterülteket. Ebbõl a mennyiségbõl 16 db csiga lett, igaz az utolsó már nem volt akkora, mint a többi.
A kinyitott sütõ ajtaján további fél óráig hagytam kelni, utána ilyen csodásan nézett ki:
A kelesztés után 180 fokra elõmelegített sütõbe raktam, légkeverésre, a konyhai órát 20 percre állítottam. 14-15 percnél már nagyon pirult a teteje, ezért a hõt 160 fokra mérsékeltem, úgy sütöttem tovább. Sülés után megöntöztem a cukros-vaníliás tejjel, ahogy Limara receptjében is szerepelt. Nem volt egy egész bögre tejem, de ez a kevesebb mennyiség is elég volt, mert isteni finomak lettek a csigáim. Néhány perc várakozás után a csigákat sütõpapírral együtt áttettük egy sütõlapra, hogy könnyebben szét bírjuk szedni. Ahogy látható is tésztája a széleknél ropogósra sült, de ahol összekelt, ott isteni foszlós lett. A kakaó kicsit kevésnek tûnhet a kép alapján, de nem volt kevés, sõt! Már azon töröm a fejem, hogy a recept alapján diós és fahéjas csigát is fogok sütni. Mutatóba még néhány kép: