Jó tudni mit együnk és mit ne együnk... szilveszterkor... és újévkor
sponsored links
Szilveszteri és újévi babonás ételek
Az elmúlt esztendõ hátrahagyása, az új évre való felkészülés fontos esemény. Az új esztendõbe való belépés legjobb elõkészítésében, a gazdagság, termékenység, bõség elõsegítésében rengeteg hasznos praktika, szokás és alapanyag áll rendelkezésünkre.
Bab, lencse, minden aprószemû étel a bõséget jelképezi Bab, lencse, minden aprószemû étel a bõséget jelképezi
Minden kultúrának megvannak a maga szerencsehozó élelmiszerei, s az ebbõl készített hagyományos ételei. Lássuk, ki mivel várja az új esztendõt.
A szilvesztert nagyon sok helyütt ünneplik sertéshús fogyasztásával. Ennek több oka is van. Bizonyos magyarázatok szerint azért vált a malac az évforduló állatává, mert orrával elõre túr, azaz a jövõbe mutat, és közben még a szerencsét is kifordítja a földbõl. Más feltételezések szerint a malac kövérsége, hája az, ami ehhez a megtisztelõ szerephez juttatta, hisz ki lenne hivatottabb az új évet várni, mint a jóléttõl kövér, zsíros malac.
A magyarok virsli és sült formájában, a németek, írek, portugálok, kubaiak, spanyolok sültként fogyasztják, a svédek sertéscsülökkel várják az új évet. Amerikában a malacot egy másik jelképes étellel, a káposztával együtt fogyasztják, míg az olaszoknál lencsével kevert egytálételt készítenek belõle. Ausztriában nem csak húsként eszik, hanem kis szerencsemalacokat is készítenek marcipánból, ami szintén a szerencsére váró családtagok, barátok martaléka lesz az évforduló éjjelén.
Malacsült - elmaradhatatlan az újévi asztalról
A már említett káposzta azzal került be a szerencsehozó ételek közé, hogy az amerikaiak szerint erõsen emlékeztet egy tekercs zöldhasúra, azaz dollárra. Ennek okán nem csak a káposzta, hanem bármilyen zöld levél (mángold, spenót, kelkáposzta) is jelképpé válhat a szilveszteri asztalon, hiszen aki sokat fogyaszt belõle, az anyagi gyarapodást remélhet az elkövetkezõ évben.
Káposzta, a zöldhasú.
A pénz mellett a hosszú élet is igazi motivációt jelent minden szilveszterkor. A karácsonyi trakta után következõ újévi fogadalmak közt gyakorta szerepel a több mozgás és az egészségesebb életmód, ennek ellenére a szerencsénkben is bízhatunk, ha hosszabb életre vágyunk. A japánok soba tésztát nyújtanak, és azt fogyasztják el szilveszterkor. Aki a leghosszabb szálat képes egyben eltüntetni, az igazán matuzsálemi korra számíthat. Ugyancsak a hosszú életet ? hajlott háttal járó kort ? jelképezõ garnélarákot is szívesen eszik szilveszterkor.
A tengeri herkentyûkkel meg is érkeztünk a halakhoz.
A magyar hagyomány szerint a hallal elúszik a szerencse, így mifelénk ritka a szilveszterkor halat vacsorázó társaság, de bizonyos országokban ilyenkor is kedvelt fogásnak számít. A svédek újév ünnepén halban gazdag svédasztalt készítenek, a dánok fõtt tõkehalat esznek, az olaszok szárított tõkehalat fogyasztanak, míg Lengyelországban tipikus szilveszteri fogás a hering. A németek pontyot készítenek, sõt arrafelé még az is elõfordul, hogy néhány halpikkelyt tesznek a pénztárcájukba, hogy elõsegítsék a gyors meggazdagodást.
A tartalmas lencseleves vagy lencsefõzelék nélkül nem múlhat el az év elsõ napja! A tartalmas lencseleves vagy lencsefõzelék nélkül nem múlhat el az év elsõ napja!
Nem csak a hosszú és zsíros ételeknek van ilyenkor keletje, hanem az apró, kerekded alapanyagoknak is. Így aztán a lencse, a bab, a borsó és ? formáját tekintve kis jó szándékkal ? a rizs is ebbe a csoportba tartozik.
Az olaszok kolbásszal kevert lencsét, a japánok babot esznek az újév elsõ három napján, Koreában rizzsel készített levest kínálnak az újév elsõ reggelén, Brazíliában pedig lencse és rizs is szerepel az étlapon, biztos, ami biztos. A magyaroknál lencsefõzelék, lencseleves a tipikus újévi ebéd.
Lencsesaláta a könnyebb ételek kedvelõinek
Spanyolországban, Portugáliában, Venezuelában, Mexikóban, Ecuadorban, Peruban és Kubában is 12 szem szõlõvel vagy mazsolával várják az újévet. Ahogy közeledik az éjfél, úgy eszik meg a szemeket, amelyek a hónapokat jelképezik, és bizony a szõlõszem édessége vagy savanyúsága elõrevetíti, hogy az adott hónap milyen lesz.
A gyümölcsök frontját a szõlõ mellett a citrusfélék is erõsítik. A kínaiaknál a mandarin jó szerencsét jelent, míg a narancs a gazdagságot szimbolizálja. Törökországban a gránátalma jelképezi a szerencsét, a színe és a benne lévõ magok a pénzt és a jólétet jelenítik meg.
Az étkezések végét jelentõ sütemények is nagy horderõvel bírnak az évnek ebben a szakában. A fánkok világszerte a szilveszteri menük oszlopos tagjai. A svájciaktól kedve a hollandokon át a magyarokig, bár tény és való, hogy nálunk fõleg a februári, farsangi szezonban készül a legtöbb fánk.
Sok vidéken a fánk is kötelezõ Szilveszterkor
A sült kelt tésztákon kívül a különféle érmeket rejtõ desszertek is igen népszerûek szilveszter tájékán. Görögországban süteménybe rejtik az érmét, Svédországban, Norvégiában egész mandulát dugnak a rizspudingba. Aki megleli az extra hozzávalót, az biztosan szerencsés lesz az elkövetkezendõ évben.
A javasolt alapanyagok mellett vannak bizonyos ételek, amiket szigorúan tilos szilveszterkor fogyasztani. A szárnyasok elrepülhetnek a szerencsével, a vadak elfutnak vele, a rákok visszafelé haladnak, így szintén nem szerencsés belõlük enni.
Ellenben jó, ha a tányérunkat még akkor sem töröljük fényesre, ha nagyon ízlett az étel, mert a tányéron hagyott maradék lehet, hogy hozzásegít minket ahhoz, hogy a következõ évben is mindig legyen valami a tányérunkon - és a kamránk is fel legyen töltve.
/Forrás:mindmegette.hu/