Jó tudni az õszi vadgyümölcsök használatához
sponsored links
Fontos, és hasznos lehet:
Több, nyárvégén, õsszel érõ vadgyümölcs magja mérgezõ kéksavat tartalmaz. Többek között, a fekete bodza, a zelnicemeggy (vagy zselnice), a vadalma, a kései meggy, a kökény. Ezek magjait egészben eltávolítva, a gyümölcs többi része teljes biztonsággal fogyasztható. Ha nyersen esszük, a magot nem szabad megrágni vagy feltörni.
Több, õszi vadgyümölcs ízét befolyásolhatjuk, ha szedés után lefagyasztjuk. Így valamivel édesebbek lesznek, ha van kesernyés ízük, az is mérséklõdik. Régen ezért várták meg, hogy megcsípje a dér a gyümölcsöt, és ezután szedték. Kökény, galagonya, csipke éppen ezért, akár egész télen át is szedhetõ, persze, ha nem potyog le, vagy a madarak vagy mások nem elõznek meg bennünket. A fagyasztás a nyersen való feldolgozást is segíti. A szétfagyott sejtekbõl könnyebben kiszabadítható a gyümölcshús, könnyen pépesíthetõ, passzírozható lesz a vadgyümölcsünk, könnyen kiáztathatjuk levüket, pl. egy vadgyümölcsvízhez. Így vitamintartalmuk is megmarad. Míg fõzéssel a 30 fokon elbomló C-vitamintartalmuk biztosan elvész.
A madárberkenyénél - ami nálunk ritkább, inkább északi országokban szedik, fanyar lekvárt, likõrt, szirupot, szörpöt készítenek belõle - pedig kifejezetten ajánlott a több hónapra lefagyasztás. Keserû íze így átalakul fanyar, kellemes ...