Hétindító bevásárlás
sponsored links
Visszatérõ kérdés részetekrõl, kedves olvasóim, hogy hol szoktam bevásárolni. Nos, a vásárlási szokásaim az elmúlt években sokat változtak, így itt az ideje, hogy újra szót ejtsek a témáról.
Mivel hosszú évekig a Fény utcai piac szomszédságában laktam, alapvetõen ez határozta meg az alapanyagbeszerzési útvonalaimat: gyakorlatilag mindent ott vásároltam, amit lehetett, és valamelyik közeli szupermarketben egészítettem ki. Szeretném kiemelni, hogy a piaccal közös történetem 1991-ben kezdõdött, tehát a rendszerváltáson átívelõ bevásárlástörténeti esszét írhatnék a témából ? talán lenne is értelme, hiszen nemcsak a helyek, maguk az alapanyagok és az élelmiszerbiztonság is sokat változott ez idõ alatt.
Volt idõ, mikor átszoktam a Marcibányi térre a biopiacra, és nálam jobban senki sem lelkesedett a termelõi piacok szaporodásáért, az ezredfordulót követõ évtized derekán.
Mikor néhány éve a város közepérõl a Dunakanyarba költöztem, azt hittem, egy termelõi kánaán vár rám, de valójában az ellenkezõje történt: komolyan újra kellett értékelnem az álláspontomat ebben a kérdésben. Ugyanis a termelõi piacok és az õstermelõk számának növekedésével a termékskála nem bõvült. Másrészt rá kellett jönnöm, hogy termelõtõl leginkább zöldséget és gyümölcsöt érdemes venni, közülük is olyantól, aki leinformálható, az pedig nem egyszerû dolog, hiszen a piacok szervezõi jellemzõen nem ellenõrzik az árusokat és a termelés körülményeit. Ráadásul falun a heti egy piacon kívül egy ?gyüttmentnek? nem könnyû bármihez hozzájutni. Így kötöttem ki rövid idõn belül a váci ALDI-ban, ahol sok kellemes meglepetés várt rám.
Természetesen változatlanul támogatom a gazdákat és a helyi termelést, de feldolgozott élelmiszert (sajtot, kolbászt, lekvárt, savanyúságot) szívesebben veszek kistermelõtõl ? õket a NéBIH aktívan ellenõrzi, és kis hazánkban erre nagy szükség van.
Mindig ünnep számomra a szombati piacozás, a hétköznapokban azonban nekem is pont annyi idõm van erre, mint bármely más háziasszonynak, és ez közelebbrõl azt jelenti: kevés.
Néhány hónapja megint új szokásokat kellett bevezetnem, mivel feladtam a 12 hónapos vidéki létet ? a jövõben kétlaki leszek, így télen újra Budapesten lakom, és vásárolok. Viszont magammal hoztam a közben kialakított szokásokat, hiszen nem átlagos háztartást viszek, és a felhasznált élelmiszerek minõsége mellett nagyon fontos szempont az élelmiszerre fordítható költségek azonos szinten tartása is. Így a heti nagybevásárlás változatlanul az ALDI-ban történik: közben megismertem a termékeket, a saját márkákat, sõt rákaptam az akciókra is, hiszen az Enjoy Free! laktóz- és gluténmentes termékcsalád különlegességeit, pl. nemrégiben csicseriborsó- és vöröslencse lisztbõl készült tésztákat ilyenkor szoktam bespájzolni.
Ez nagyon fontos szempont, mert az utóbbi idõben családilag elkezdtünk jobban odafigyelni a táplálkozásunkra, így nagyobb szerepet kapnak az egészségtudatos és allergénmentes termékek. Másik kedvenceim a Natur Aktiv termékcsalád bio élelmiszerei.
Nagy örömömre szolgál, hogy ez év januárjától az ALDI felkért egy együttmûködésre is, így a közeljövõben bemutathatom nektek is kedvenc termékeimet, mégpedig új recepteken keresztül. Holnap reggel érkezik az elsõszámú kínai kedvenc, a Gong Bao csirke vegetáriánus újraértelmezése: tofuból készül. Ez egy új termék az ALDI-ban. Minden hozzávaló megvásárolható náluk, nálam a nagy része már megtalálható a hûtõben ? kamrában: most a tofun kívül Natur Aktiv bio hosszúszemû fehér rizst és szójaszószt kellett vennem hozzá. A recept holnap érkezik, ?gyorsabb, mint a házhozszállítás? jeligével.
(x) Az ALDI a Két cica konyhája együttmûködõ partnere.