házi olajbogyó
sponsored links
elõször Tunéziában találkoztam olajfával, egy sivatagi túra alkalmával: rettentõ érdekes volt ahogy mentünk egyre beljebb a szárazföld belseje felé, és lett egyre kiesebb a táj, az olajfákat egyre messzebb ültették egymástól, hiszen a gyökerének egyre nagyobb terület kell hogy az azonos mennyiségû vizet fel tudja szívni.
Aztán három évvel ezelõtt Korculán azt vettük észre hogy szinte az egész sziget valaha egy nagy egybefüggõ olajfa ültetvény volt, kövekkel teraszosan kirakva minden hegyoldal. (a lenti kép kattintásra nagyban megnézhetõ, így jobban látszik hogy tényleg mindenhol terasz van meg olajfák (meg fiatal fenyõk az üres helyeken))
A helyiek elmondása szerint volt egy nagy tûz 15 évvel ezelõtt, amikor leégett a fél sziget, kipusztult sok olajfa is. Meg aztán nem nagyon újítják az állományt, bár egyre több helyen láttam tisztított részeket, renovált teraszokkal és új facsemetékkel.Azért az ilyen facsoportok az általánosak: amikor egy öreg fa kipusztul/leég/kivágják, és utána körben kisarjadnak a kölkök.
Vannak persze szép, öreg fák isSzedtünk kb két kilót, de könnyû ugye ha az embernek segítsége is van:
Az olajbogyó nyersen ehetetlenül keserû, úgyhogy hosszadalmas, áztatgatós, érlelgetõs recept jön.
A receptem egy jordániai és a tesóm görös ismerõsének a nagymamájának a receptjének a mixe. Ami nagyon érdekes volt, hogy az áztatólevet (armi) mind a két variáció szerint ugyanúgy tojással kell készíteni.
Hozzávalók:
sok olajbogyó (kb 2 kg) ...