HÁZI PRAKTIKÁK - III. Lekvár, dzsem, pektin - a Házi praktika II. a PaleoVitalon

2011-08-02

sponsored links

HÁZI PRAKTIKÁK CSENDES DIA GYÛJTÉSE ALAPJÁN

III. LEKVÁR, DZSEM, PEKTIN

  • Szilvalekvárt mióta az eszemet tudom egy üstben/vájdlingban fõzzük minden nélkül - 4-5-6 óráig takaréklángon - amíg besûrûsödik, csak kimagozzuk. Addig kell fõzni, amíg besûrûsödik. Nem pénztárcakímélõ, de nincs benne se cukor se tartósítószer. A végén száraz dunsztba kell tenni. Évekig eláll. Egy még maradt a nagymamámtól anno, annyira megkeményedett hogy szét kellett törni az üveget mert nem lehetett kanalazni... Beszterceibõl a legjobb. Ja, és az edény legyen zománcos.
  • Nagyon finom tud lenni az a bogyós dzsem is, amit gyakorlatilag nem is kell forralni és kevés benne a pektin. (Fõzésnél a 95 fokot elérte és kész - ezt csak ételhõmérõvel lehet mérni) Kóstoltam már ilyet áfonyából, meggybõl, fekete cseresznyébõl. Jó laza az állaga és ott vannak benne a gyümölcsdarabok. 1-2 teáskanállal szoktam rakni a muffinokra, isteni. Meglehetõsen drága, ezért aki hozzájut jó gyümölcshöz - biztos, hogy érdemes otthon elkészíteni.
  • A lekvár-dzsem és befõtt cukor- és tartósítószer nélküli eltevésének alapja a csíramentesítés, amit tél végén narancsdzsem-fõzéssel ki is próbáltam. (Még jól néznek ki az üvegben.) A lényeg, hogy az üveget és a csavaros tetõt kb. 20 percig kifõztem és a forró nedüt belerakva és a tetõt szorosan rácsavarva 3-4 percig fejjel lefelé fordítottam (kis vákum) és bele jó sok takaróba száraz dunsztolás címszóval. 3-4 nap múlva mehet a kamrába.
  • Az alapanyag fõzése teljesen különbözõ idejû lehet, ha lekvár akkor több idõ, mert sûrûbbre kell, ha dzsem és darabos akkor akár 95 fok elérésekor mehet az üvegbe. (Na-benz. allergiámmal semmilyen tartósítószer nem jöhet szóba.)
  • Lekvárok cukor nélkül: Cukor nélkül csak úgy lesz a gyümölcsbõl sûrû, dzsemszerû lekvár, ha magas a pektin tartalma. Ezért lehet a szilvából olyan jó lekvárt készíteni cukor nélkül. A bogyós gyümölcsökbõl, mint ribizli, áfonya, vagy akár az eperbõl ez a módszer nem mûködik. Készítettem már mangóból cukor hozzáadása nélkül lekvárt, mondván, hogy magas a gyümölcs cukor tartalma, és bár finom és nekünk nagyon ízlik, nincs dzsem állaga. Az ilyen gyümölcsök esetében természetes pektin hozzáadásával lehet a lekvárt dzsemszerûvé tenni. A természetes pektint meg lehet vásárolni (drága és nem egyszerû a beszerzése) vagy el lehet készíteni otthon. Nálunk ennek készítése még folyamatban van, ezért saját tapasztalatról még nem tudok beszámolni.

 

  • Tehát, lekvár készítése cukor nélkül, természetes pektinnel:
  • A természetes pektint almahéjból és csutkából kell készíteni.
  • Az almahajat és a csutkát össze kell gyüjteni (én a fagyasztóban tartok egy dobozt és abban gyûjtöm), és ha már jó sok van belõle, egy fazékban fel kell önteni annyi vízzel, hogy ellepje.
  • Felforraljuk, majd lecsendesítjük alatta a gázt és fedõ alatt gyöngyözve fõzzük, amíg az alma jól megpuhul (jó pár óra).
  • Ekkor az almát egy tüll anyagon át leszûrjük. Ne nyomkodjuk át az almát, mert akkor a lé zavaros színû lesz, inkább hagyjuk az egészet így állni egy éjszakán át.
  • A leszûrt levet újra felforraljuk annyi ideig, amilyen erõsségû pektinre van szükségünk. Ha lazább lekvárt szeretnél majd készíteni, akkor épp csak felforralod, ha sûrûbbet, akár a lé 50%-át is érdemes elforralni.
  • Ha kész a természetes pektinlé, akkor lekvár készítésig le lehet fagyasztani vagy üvegekbe töltve eltenni.
  • A természetes pektinlének almalé íze van. (A lényeg, hogy nem tartalmaz hozzáadott cukrot).
  • Lekvár készítésekor a gyümölcsöt a természetes pektinlében kell elkészíteni, ahogy normálisan az ember lekvárt fõz, de cukor hozzáadása nélkül.

Folytats a blogon ... paleolihlet.freeblog.hu/archives/2011...

sponsored links

Keres?s