Huszonkettõ VI.: Csongrádi borvidék
sponsored links
Ha korábban Villánnyal kapcsolatban arról volt, szó, hogy a borvidék elmúlt húsz éve igazi sikertörténet, akkor Csongrádnál bajba kerülünk. Ez a borvidékünk ugyanis gyakorlatilag láthatatlan a mai napig, csak az igazán elszántak és a helyiek ismerik.
Kezeket fel, ki tud akár egyetlen olyan borászt említeni a Csongrádi borvidékrõl? Esetleg valaki, aki kóstolt már a borvidékrõl bármit is? Senki? Pedig több száz éves hagyománya van itt a szõlõ- és bortermelésnek,a legkorábbi írásos bizonyíték a garamszentbenedeki apátság alapító levelében (1075) szerepel, ahol A tisza melletti Alpár szõlõi királyi adományként olvashatunk a területrõl. Valószínûleg a 16-17. századi népmozgásoknak köszönheti a borvidék a kadarkát, hagyományos bakmûveléssel, ami mára a munkaigénye miatt háttérbe szorult, de a fajta ma is jelentõs.
A talaj kevésbé változatos annyira, mint egyéb borvidékeinken: nagyrészt dunai eredetû meszes homok és különbözõ hordalék- és homoktalajok, amik tápanyagban és humuszban szegényebbek. A talajvíz 3-6 méterre található, szerencsére a szõlõ ilyen mélyrõl is fel tudja venni a vizet. Elõnye is van persze ezeknek az adottságoknak, a tápanyag-utánpótlás igen hatékony tud lenni és a gépesítés is egyszerûbb ezen a vidéken. Emellett viszont a magas kvarctartalomnak köszönheti, hogy a filoxéra ezen a ...