Huszonkettõ V.: Villány

2012-04-16

sponsored links


A Villányi borvidék elmúlt húsz éve igazi sikertörténet. A borvidék idõben ébredt, jól használta ki adottságait, és vált a Tokaji mellett az ország leg(, ha nem még )ismertebb borvidékévé. Vörösben egyértelmûen Villányé a vezetõ szerep, a népszerûséget tekintve legalábbis biztosan. Ennek köszönhetõen a borvidékrõl kikerülõ palackok általában automatikusan magasabb áron kerülnek ki a boltok polcaira. Talán nem meglepõ, hogy a borvidék rendszerint vezetõ téma borközbeszédben, divat leszólni, divat beszólni, szidni a fejlõdés irányát, szidni a fejlõdés hiányát, az összefogást és a széthúzást. Egy biztos: beszélni kell róla.

Én még a Villány-Siklósi Borvidéken jártam elõször szervezett bortúrán, pincelátogatáson. Magyarországon elsõként itt jött létre borúti rendszer (1994-ben), és ez az elsõ pillanattól kezdve nagy tömegeket vonzott Villányba és környékére. A mai napig ez a borúti rendszer mûködik Magyarországon a legprofibb módon, a legszervezettebb keretek között. Villány talán az egyetlen olyan borvidékünk, ahol az év bármely napján tehetünk látogatást a pincékben, nem kell feltétlenül elõre bejelentkeznünk.

Eredetileg a Pécs-Mecsekaljai borvidékhez tartozott a szõlõtermõ terület, egészen az ötvenes évek végéig. A fajtaválasztékot tekintve akkoriban még a legnagyobb szerepet a portugieser, kadarka és a kékfrankos triója játszotta. A portugieser helyzete eléggé kétarcú jelenleg. Abban minden termelõ egyetért, hogy szükség van a fajtára, minden magára valamit is adó villányi termelõnek príma oportót kell készítenie. Az igazság viszont az, hogy az igazán ...


Folytats a blogon ... gasztroszex.blog.hu/2012/04/16/huszon...

sponsored links

Keres?s