Huszonkettõ: Szekszárd

2012-01-30

sponsored links


A múltkor szóltunk Sopronról, most Tolna megyébe látogatunk, az egyik (mai formájában) legfiatalabb borvidékünkre, Szekszárdra. Néptáncos lányok, hirtelen megszûnõ sávok az úttesten, és remek vörösborok.

Ha vöröset választok, akkor az nagy eséllyel a Szekszárdi borvidékrõl érkezik. Ha erre a borvidékre gondolok, akkor a barátságos ízek, a gazdag gyümölcsösség és az ihatóság ugrik be azonnal. Meg persze a kadarka, számomra mindenképpen ez a terület az etalon, ha errõl a számomra is oly kedves fajtáról van szó.

A hagyományok itt is nagyon régre nyúlnak vissza (a római kori Alisca név eredetileg és valószínûleg kelta volt, a rómaiak ezt használták tovább), a borvidék jelképéül szolgáló szarkofág a 4. századból származik, szóval van szép múltja a szõlõ- és bortermelésnek arrafelé.

A fehéreknél (nagyon helyesen) az olaszrizling viszi a prímet szõlõterületet tekintve, de azért összességében elmondható, hogy a legtöbb pincénél csak kedvcsinálónak, "belövõ bornak" készül a fehér, nem ezen van a fõ hangsúly, nem ez a fõ csapásirány. A talajadottságok (alapvetõen löszös talajok) kedveznek a kitûnõ vörösborok készítésének, a talaj mésztartalma is alacsony, így savakban nem dúskálnak annyira a borok, mint mondjuk Sopron környékén.

Van viszont szépen lekerekedett tannin, meg nagy adag, érett gyümölcs. Ez az elegáns gyümölcsösség mindig ...


Folytats a blogon ... gasztroszex.blog.hu/2012/01/30/huszon...

sponsored links

Keres?s