HETI ÍZPRÓBA : SÁRGABARACK
sponsored links
Élénken él emlékeimben a régmúlt forró nyarainak íze, és zamata. Amikor nagyszüleim óriási, gyümölcsfákkal beültetett kertjében mindig volt mit "szüretelni". Régen elképzelhetetlen lett volna egy kert gyümölcsös nélkül: mindig volt minden - mikor minek volt éppen szezonja (ellentétben a mostani díszkertekkel, ahol a sövények, tuják,és pázsitok uralják a teret, és a házigazda dobozban veszi a gyümölcsöt a multinál- tisztelet a kivételnekJ). Számomra a forró nyár legkedveltebb gyümölcse a sárgabarack volt , ami július elejétõl július végéig érik. A rózsafélék családjába tartozó illatos barack Közép-Ázsiából származik, Európába a rómaiak közvetítésével jutott el. Az omlós húsú finom kajszinak többféle fajtája megtalálható hazánkban, leggyakoribbak: a korai piros, a ceglédi óriás, a szegedi mamut, a magyar kajszi, a mandula kajszi és a rózsa kajszi. A sárgabarack amellett, hogy finom, és sokféleképpen felhasználható kiemelkedõen jelentõs élettani hatásokkal is bír:
- tartalmaz A-vitamint, béta-karotint (1,8 mg/100 g), B17-vitamint, káliumot, kalciumot, foszfort, C-vitamint (10 mg/100 g) és ként.
- rendkívül jó élelmi rostforrás (3,6 g/100 g)
- a csontok és a szövetek újjáépítésében fontos szerepe van, így fogyasztása egyaránt javasolt fiataloknak és idõseknek.
- jótékony hatással van a bõrre, a hajra és a körömre. Magjának olaja zsírsavakban gazdag, természetes módon regenerálja a bõrt és a kötõszöveteket. Ezért a kozmetikai ipar felhasználja hidratáló készítményekben, tusfürdõkben, bõrradírokban ...