HETI HÍRMORZSÁK 10.hét
sponsored links
UKRÁN VÁLSÁG= DRÁGULÓ ÉLET?
Az ukrán válság óta érezhetõen drágulnak, az élelmiszer alapanyagok árai emiatt elõfordulhat, hogy a fogyasztói árak is hosszabb idõre beragadnak egy magasabb szinten. Jelentõsen megdrágult a búza és a kukorica tõzsdei jegyzése: a búza öt százalékkal a kukorica ára ugyan az utóbbi hetekben 0,4 százalékkal, 4,68 dollárra mérséklõdött, ám hétfõn 4,8 dollár fölé kúszott az ára. Ez az orosz katonai intervenció nyomán az ukrán gabonaexport zavarai miatt történhetett. Sajnos, ha a válságos helyzet elhúzódik, akkor nõhetnek a termelés költségei, ami emeli az üzemanyagok, a növényvédõ szerek árát, ami a termõterület szûküléséhez vezethet.
ASZTEROIDA FÖLDKÖZELBEN
Szerda éjjel egy harmincméteres - 2014 DX110 névre hallgató- aszteroida repült el a Föld mellett alig 350 ezer kilométerre. Ez kisebb, mint a Hold Földtõl való távolsága, de a kutatók szerint a kisbolygó nem jelentett veszélyt ránk. A NASA számításai szerint annak, hogy az aszteroida a Földbe vagy a Holdba csapódjon 1 a 10 millióhoz az esélye.
BÖRTÖNBÜNTETÉS ÁLLATKÍNZÁS MIATT
Letöltendõ börtönbüntetésre ítélt a Zalaegerszegi Törvényszék egy férfit, aki több mint ötven állatot tartott, de nem gondozta õket, ezért a jószágai tömegesen pusztultak el vagy soványodtak le. A férfi Nagykanizsa közelében 26 szürke marhát, 20 mangalicát és öt kutyát tartott. A hatósági ellenõrzés során 17, éhségtõl elhullott állat tetemét, kilenc lesoványodott állatot, továbbá húsz, közepesen táplált mangalicát, négy hasonló állapotú ebet és egy rossz állapotban lévõ, mozgásképtelen kutyát találtak az ellenõrök. A vádlott tagadta bûnösségét, azt állította, hogy nem haszonszerzésbõl, hanem szeretetbõl tartotta az állatokat, de beteg lett, ezért nem tudott törõdni velük.
A KLÍMAVÁLTOZÁS HATÁSAI
A klímaváltozás egészségre gyakorolt hatását vizsgálják a Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetben: a program keretében kutatják a felmelegedés miatt már Magyarországon is megjelent, súlyos májbetegséget okozó aflatoxin tulajdonságait, valamint a neurológiai eredetû betegségek és a környezeti változások lehetséges kapcsolatait. Az aflatoxint termelõ gomba az anyatejben is megjelenhet, ezért ezt is ellenõrzik. Tény, hogy a hõmérséklet és a páratartalom emelkedésével a gombafajok könnyebben szaporodnak, az eddig a mediterrán vidékeken általános fajok északabbra húzódnak, így jelenleg Magyarország déli része is fertõzött. Az aflatoxin a gabonafélékben, kukoricában, mogyoróban kimutatható, a hõkezelést is túléli, így bizonyos lisztbõl készült ételekkel és a szennyezett takarmányt fogyasztott állatok tejével juthat az emberi szervezetbe. A toxin májkárosító hatása már ismert, de kiderült, hogy DNS károsító (genotoxikus) hatása is lehet.
AFRIKAI SERTÉSPESTIS A LÁTHATÁRON
Személyautókat, kamionokat is fertõtlenítenek a hatóságok a magyar-ukrán határ-átkelõhelyeken, hogy megakadályozzák afrikai sertéspestis (ASP) vírus Magyarország területére történõ behurcolását. Emellett a személyes poggyászokat is fokozottabb ellenõrzés alá vonják - tájékoztatott a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal (NÉBIH). Az ASP házi sertések és vaddisznók heveny, lázas általános tünetekkel, vérzésekkel járó, igen ragályos betegsége. A frissen fertõzõdött állományokban heveny járványok alakulnak ki, 100%-ot megközelítõ elhullással. A betegséget átvészelõ állatok tartósan vírushordozók maradnak. A vírus nem hõkezelt termékekben, illetve nem ártalmatlanított sertés vagy vaddisznó hullában hónapokig fertõzõképes marad, ugyanakkor fontos, hogy emberre nem terjed, emberi megbetegítést nem okoz.
A KÖZÖSSÉGI MÉDIA BUTÍTÓ HATÁSA
Egyes kutatások szerint a közösségi média rossz hatással van a kritikai gondolkodásra. A Facebookon gondolkodás nélkül átveszünk és megosztunk tartalmakat, anélkül, hogy ellenõriznénk õket. Így könnyen manipulálhatókká válhatunk, hiszen az információ olyan sebességgel és olyan mennyiségben terjed, hogy annak követése igencsak megnehezíti az elemzõ gondolkodást, tájékozottságunk felszínes és csalóka.