Harcso leves - grúz konyha
sponsored links
Leves bárányhúsból, rizzsel és dióval, sok-sok szárított és friss zöld fûszerrel mindez az õsi Grúz konyha világszerte ismert étele a harcso.
A grúz konyha megõrizte egyedi arculatát, sajátosságait, mondhatjuk a legõsibb fõzési tradíciókkal rendelkezik. Változatosságát adják a szószok, a szárított fûszerek, a friss fûszernövények az ételbe belefõzve, vagy a végén összevágva, rászórva és csokrokban a terített asztalra téve.
Ételeik fontos alkotóeleme a tkemali ez a vadszilvából, fûszerekkel készült savanykás ízesítõszer, vagy a gránátalma szirup. A hmeli-szuneli-nek nevezett szárított fûszerkeverék. Ennek vannak egyszerûbb és gazdagabb változatai. Alapvetõen szárított és porított bazsalikom, koriander, majoránna, a keverék teljes mennyiségének 1-2% -ban pirospaprika, és 0,1 % sáfrány. A teljes hmeli-szuneli ezeken kívül tartalmaz még, görögszénát, zellert, petrezselymet, borsikafüvet, mentát, és babérlevelet.
A grúz konyha jellemzõje a dió használata a levesektõl az édességekig.
Grúziában õsidõk óta elterjedt egy nagyon jó szokás, nevezetesen az év bármely szakában, az ebéd, és a vacsora mellé az asztalra kerülnek egészben a legkülönbözõbb jól megmosott zöldfûszerek (a szezontól függõen, petrezselyemzöldje, kapor, koriander zöldje, bazsalikom, zsázsa, menta, zöldhagyma, stb). A zöldekkel együtt feltálalnak egészben vagy nagyobb darabokra vágott nyers zöldségeket, mint retek, uborka, paradicsom, paprika, stb. Ezek a zöldek díszítik az asztalt, és a leglényegesebb, hogy enzimekkel, vitaminokkal, nyomelemekkel gazdagítják a feltálalt ételeket. Ezekbõl tetszés szerinti variációban ...