Gyergyói leves - Kövi Pál: Erdélyi lakoma

2014-01-29

sponsored links




Ha megkérdezünk tíz embert, abból kilenc nagy valószínûség szerint ugyanazokat a paprikás-hagymás ételeket fogja felsorolni tipikus magyar éttelekként, amelyeket az ország keleti végétõl a nyugatiig minden étteremben kaphatunk. Nagyszerû lenne ezt a palettát színesíteni kicsit, hiszen a magyar konyha fantasztikus kulináris örökségbõl gyökerezik. Micsoda sokszínû, változatos és gazdag konyhai hagyomány bontakozik ki például a régi szakácskönyvekbben! Gondoljunk csak bele, történelmünk során hány nemzetiség ? pl. török, szláv, zsidó, osztrák, roma stb. - konyhája volt hatással a miénkre. A modern konyha talán leginkább abban találja meg az inspirációját, ami a legkézenfekvõbb: a múltban. Fedezzük fel újra a magyar konyha lenyûgözõen gazdag örökségét: az erdélyi, vagy a zsidó kulinária, az alföldi népi konyha,  a Monarchia, a századforduló polgári és francia konyhamûvészetének behatásait, a régi, paprika elõtti idõk kifinomult fûszerhasználatát, Végül talán még az is kiderül, hogy a magyar konyha egy igazi multikulti gasztrokavalkád, amely még saját magunk számára is számos meglepetést rejteget.

Fenti gondolataim által vezérelve indítjuk el a NolTV-n immár két éve futó ?Chili a szembe? címû videórovatom keretében, valamint itt a blogon is az új idei sorozatot: régi, elfeledett, felkutatott, illetve tájjellegû recepteket szeretnék újjáéleszteni ?olyanokat, amelyeken keresztül bemutatjuk a magyar konyha gazdag és színes örökségét.

Elsõként egyik kedvenc kötetembõl, Kövi Pál: Erdélyi lakoma címû könyvébõl választottam egy receptet, ez a gyergyói leves. Füstölt hússal, aszalt szilvával, tormás-kapros habarással. Szerintem csodás leves.

Kövi Pál, aki 1973-1995 között a new-york-i Four Seasons étterem társtulajdonosa és az ottani gasztronómiai szakma egyik legmeghatározóbb személyisége volt, húsz éven keresztül tanulmányozta és gyûjtötte az erdélyi konyhával kapcsolatos gasztronómiai adatokat, recepteket, népi étkezési hagyományokat. Hosszú éveken át rendszeresen visszatért ezért New Yorkból Erdélybe, ennek az eredménye lett az a 246 oldalas könyv, amelyet 1980-as elsõ megjelenése óta a gasztronómiában alapmûnek tekintenek.





Gyergyói leves
Hozzávalók (6-8 adag)

1 közepes méretû füstölt csülök
3 liter víz
1 hagyma
4 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
6 szem egész bors
3 szál sárgarépa, falkarikázva
15-20 szem aszalt szilva, kimagozva
3 dl tejföl
2 teáskanál étkezési keményítõ
1 evõkanál ecetes torma
1 csokor kapor, finomra aprítva
? citrom leve
1 teáskanál cukor

A csülköt egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk. Másnap leöntjük róla a vizet, és egy nagy lábasban feltesszük fõzni kb. 3 liter vízzel. A vízhez adunk egy hagymát (nem kell meghámozni), négy gerezd fokhagymát, egy babérlevelet és a borsot. Kb. 2 óra alatt teljesen puhára fõzzük (Esetleg kuktában, így gyorsabban megpuhul). Lefejtjük a csontról a húst, és falatnyi darabokra vágjuk, félretesszük. A fõzõlébõl eltávolítjuk a hagymát és az egyéb fûszereket. Beletesszük a felkarikázott sárgarépát, és fedõ alatt, kb. 15 perc alatt megfõzzük. Ekkor visszatesszük a csülökdarabokat, valamint hozzáadjuk az aszalt szilvát. Kikeverjük a habaráshoz a tejfölt a keményítõvel, hozzáadjuk a tormát és a kaprot, hozzámerünk a forró levesbõl, csomómentesre keverjük, majd a levesbe öntjük, és behabarjuk vele, elkeverjük. Ezzel forralni már nem szabad, csak egy-két percig fõzzük. Végül citromlével és kevés cukorral kerekítjük le az ízeket.



Folytats a blogon ... chiliesvanilia.blogspot.com/2014/01/g...

sponsored links

Keres?s