Gravlax
sponsored links
Ha karácsonyi reggelirõl vagy éppen a szilveszteri hidegtálról van szó, egy kis gourmandkodásról akkor érdemes elkészíteni ezt a skandináv finomságot. Luxuséttermek kínálatában mindenképpen megtaláljátok ezt a fogást, de otthon is bátran nekiláthattok! Meg fogtok lepõdni, hogy mennyire egyszerû, mégis milyen finom ételrõl van szó.
Elkészítési idõ: 10 perc + 3 nap érlelés
Hozzávalók:
30 dkg-os bõrös lazacfilé
3 ek. só
3 ek. kristálycukor
1 nagy csokor kapor
MI A GRAVLAX?
Skandináv eredetû étel. Svédországban az "õshazája", de a skandináv országokban szinte mindenhol megtalálható. Sóval, cukorral és kaporral pácolt lazac. Általában elõételként szolgálják fel vékonyra szelve az ízletes halhúst, de hidegtálakon is megtalálható.
Az étel története onnan ered, hogy a középkorban a svéd halászok a sózott lazacot úgy tartósították, hogy a homokba ásták a tengerparton a dagály vonala fölé.
A gravlax szó születése a "gräve" ásás szóból ered.
A legelterjedtebb változat, amikor pirítóssal és különféle szószokkal tálalják a gravlaxot. Reszelt céklával gazdagított változat is létezik, hamarosan ennek a részleteivel is megörvendeztetlek benneteket!
A rövid történet után szerintem az alapanyagok mennyiségén most mindenki ledöbbent, aki nem ismerte eddig ezt a receptet.
1. Kezdjük a vásárlással. Próbáljatok meg minél vastagabb darabot választani A bõrös lazacszeletrõl papírtörlõvel leitatjuk a nedvességet, a kezünkkel átsimítjuk a filét és ha van benne szálka egy csipesszel kihúzzuk.
2. Ezután egy folpackot veszünk elõ. 3 ek. tiszta sót és 3 ek. kristálycukrot összekeverünk és a filét beszórjuk vele. Majd egy nagy csokor durvára vágott kaprot is a lazacra szórunk. Én mindig úgy osztom el ezt az egész keveréket, hogy a bõrös részre és a hús tetejére is jusson szépen bevonva az egészet.
3. Végül alaposan becsomagolom folpackba(több réteg egymásra tekerve) az egészet és egy tányéron a hûtõbe teszem 3 napra. Levet fog ereszteni a gravlaxunk, de ez így van rendjén.
4. A harmadik nap után lemossuk a húsról az összes cukrot, sót, kaprot, én ilyenkor könnyedén leszedem a bõrt is róla és éles késsel vékonyan felszeletelem a lazacot. A mosás után még finomra vágott kaporba beforgathatjuk a húst, de ez már nem szükséges, csak ízlés kérdése. Mindenképpen próbáljátok ki, ha lesz rá lehetõségetek! Mennyei a végeredmény! Akár a karácsonyi, akár a szilveszteri asztalon meg fogja állni a helyét ez az étel.
Nyomtasd ki a bejegyzést!