Gondolatok a paleo kenyerekrõl

2014-05-17

sponsored links

A blogom facebook-os oldalán 2014. május 10-14-e között lehetett kérdéseket feltenni nekem. Néhányan éltek ezzel a lehetõséggel. Halász Mária kérdésére már válaszoltam, most pedig álljon itt a következõ – Balogh Andinak – adott válaszom.

Andrea Balogh Kedves Márti! Én a kenyerekrõl olvasnék többet, amelyek hasonlítanak állagban a hagyományoshoz. Elõre is köszönöm!”

Válaszom:

  • A PaleoVital blogon jelenleg 77 db kenyér receptet találsz. Ezen a számon alapvetõen el lehet képedni, de miután a paleo alapanyagokkal nehéz a búzakenyérhez hasonló ízû és állagú kenyeret sütni, ezért minden egyes kísérletemet közkinccsé tettem.
  • Jómagam azt az egyszerû módszert követem, hogy majdnem 5 éve paleo kenyeret sem eszem, …, természetesen a kóstolás szintjén igen. A legfõbb kritikusaim a családtagjaim, akik nem tudnak lemondani a kenyérrõl. Ezzel mondjuk sokan és a többség vannak így :-D
  • Miután lassan 5 éve paleozom, és hobbymmá vált a konyhai kreatív munka -, így sok irányú tapasztalataim vannak a kenyérsütéssel kapcsolatban.
  • A paleo magyarországi elterjedésének hajnalán még nem léteztek paleo lisztek, tehát “kenyeret” akkoriban kizárólag magokból – pl. darált mandula, darált dió – készítettünk. Ilyen kenyerek receptjeit megtalálod az oldalon. Pl. nagy sláger volt anno Willson diós kenyere “Diós kenyér – Egy csoda :-D” vagy pl. a “Mandulakenyér – Mandelnbrot” stb. Ezek kiváló kenyérpótlók, de miután magból készülnek, ezért a fitát tartalmuk (áztatással kiküszöbölhetõ!) és a kalória tartalmuk necces.
  • A zabos alapanyagú kenyerek, vagy részben zabosak – szerintem a paleo kenyereket megszokni nem tudóknak jó alternatívát jelentenek. A zab alternatívát jelenthet utazáskor is, ha nem tudunk más alapanyagból készült kenyérhez jutni. “Kenyérsütõs zabos kenyér”, “Tökmagos zabos óriás kenyér”

“Egyesek azzal akarnak a paleonál is paleobbak lenni, hogy hadjáratot folytatnak a zab ellen. Nyitott kapukat döngetnek, a zabot ajánlottam mindig is, és ajánlom most is. A tiszta zab glutént nem tartalmaz, a zabban található aveninre azonban lisztérzékenyek reagálhatnak, fõként a gyerekek. Azonban amikor nincs más, inkább zabpehely kását, mint kenyeret.” – idézet Szendi Gábor – “A paleo mozgalom három, (most már 4) éve” cikkébõl

  • A pelletekbõl készült kenyerek új kísérleti próbálkozásokat hoztak a kenyérsütés terén -, de mint a gyakorlat igazolta a pelleteknek más-más tulajdonságaik vannak - “Paleo lisztek, pelletek, magok örleményei”
  • Nálunk a családtagjaim alapanyagként a mandulalisztet, a szezámlisztet, a szezámpelyhet – “Szezámkeksz”, a lenmagpelyhet és a zabot fogadják el – elsõsorban “Kenyérlapok” formájában”.
  • A paleo kenyereket családtagjaim elsõsorban a vizességük miatt nem kedvelik – akár útifûmag héjjal, chia maggal készülnek, akár nem; Már tudom, hogy a kenyeret kivéve, vizet téve alá, újra sütéssel lehet héjat varázsolni a kenyérre, de nekem a mindennapokban ehhez nincs kapacitásom. A kenyerek sec-pec eltûnnek, mert felfalják, …, a sütés pedig marad rám. Tehát én a jó és egyszerû híve vagyok :-D
  • Találsz a blogon kísérleti gluténmentes kenyeret is, sõt élesztõset – A kíváncsiság hajtott, amikor ezeket megsütöttem. Ezek nem paleo kenyerek, de legalább gluténmentesek. “Fehér gluténmentes kenyér – élesztõs, kompromisszumos”.

kenyérlapszezámmakadámoskenyérsütõskókuszosszõlõschiamagoskenyér2fehérkenyér2mandulakenyér1szezámkeksz - Alexandra

 


Folytats a blogon ... paleovital.hu/?p=22749

sponsored links

Keres?s