Gasztrobédekker húsvéthoz
sponsored links
Az ünnepi idõszakok közül a legszebb étkezési rituáléi a húsvétnak vannak. A negyven napos böjt utáni örömevés, az ételszentelés, és az elõírásos menü mind ezt erõsíti. A Gasztroszex összegyûjtötte, mit és hogyan egyetek húsvétkor.
Fõleg ha komolyan vettük a böjti idõszakot, akkor legyünk mértékletesek húsvétkor, nehogy három napos gasztroorgiába torkoljon az ünnep. A hagyományos húsvéti ételek nagy része több száz éve tartozik az ünnepi menübe, és általában az újjászületést, az életet, a termékenységet jelképezik. Ha ezek a szerepek ki is koptak a köztudatból, maguk az alapanyagok nem tudtak.
Keresztény vallásúak húsvétkor az ételeket a szentelésre viszik a templomba. Ez a rituálé ma is erõs, olyannyira, hogy nem különösebben vallásos nagyanyám minden húsvétkor elküldi letakart kosárban az ünnepi ételeket a templomba a szomszéd nénivel. Sokáig komolyan meg voltam gyõzõdve arról, hogy a szentelt víz valami gasztronómiai csodát eredményez, amitõl finomabb, ízletesebb, és táplálóbb lesz az étel. (Az otthoni reggeli meg se közelítette soha a nagymamáét. Csak évek múlva értettem meg, hogy ez volt az elsõ fel nem ismert találkozás a házi meg a bolti élelmiszerek közti különbséggel.)
Az egyik legismertebb étel a bárány, a krisztusi szimbólum. Bár helyette Magyarországon inkább sonkát ...