Gasztroblogger = gasztrosznob?
sponsored links
Régi - új jelenség. Irritál. Pedig nem vagyok az a tenyeres-talpas. Komolyan nem értem, hogy mire jó, és mitõl válik emiatt valaki naggyá. Saját szemében legalábbis jóval nagyobbá. S ha valaki nem affektál hasonlóképp, akkor õ természetesen közönséges, alpári, meg olyan semmilyen se. Legalábbis számukra, illetve a hozzájuk mindenképpen ragaszkodó (hasonlítani akaró), kötelezõ slepp számára is.
Utánaolvasgattam kicsit a jelentésnek. Bizony ül.
Sznob: elõkelõsködõ, úrhatnám, felvágós, felkapaszkodott, fennhéjázó.
Eredetileg a "sine nobilitate" azaz "nemességgel nem rendelkezõ" kifejezés volt a "sznob" alapja.
Tehát átvitt értelemben azokat az embereket illették e szóval, akik ugyan nem "nemesek", vagy tagjai valamely elit körnek, de mégis a rájuk jellemzõ attitûd felvételével olyannak akarnak tûnni, mintha oda tartoznának.
A sine nobilitate latin szókapcsolat rövidítése a sznob, melyet az angol kollégiumokban tanuló, nem nemesi származású tanulók ajtajára írtak ki, akik szerettek volna mindenáron öltözékben, modorban, viselkedésben az arisztokratákhoz hasonlítani. (Wiki;nandi)
Hatalmas különbség van a szakács és/vagy cukrász által írt, szabatos bejegyzések, valamint a hobbiból konyhakontárkodó, képzettség vagy jártasság nélkül, csupán tapasztalatairól író bloggerek közt. Elsõsorban az, hogy a valódi mesterei a szakmának valóban értik és helyesen használják a szakkifejezéseket, és nem húznak mindenre erõszakosan flancos kifejezéseket, csak hogy érdekesebbnek hasson egy agyonfõzött húsmassza a kolompér mellett. (Na jó, vannak kivételek, akik már olyan magas szinten mûvelik a dolgot a saját szakmájukban, hogy az nem meglepõ, de õk is néha elvetik a sulykot ám! :) )
Akkora divat lett mostanság a gasztrovilágban a sznobéria, hogy az valami elképesztõ. A legnagyobb baj az, hogy a ...