Fûszeres kedd - Medvehagyma

2012-04-17

sponsored links


Tudom, hogy a szezonális finomságokkal készült receptek garmadáját olvashatjátok, de most egy kicsit más szemszögbõl vizsgáljuk meg a medvehagymát a fûszeres kedd keretein belül :-))

SZÁRMAZÁSA: A medvehagyma vadon Európa és Észak-Ázsia nyirkos, humuszban gazdag , árnyékos lomberdeiben és ligeteiben fordul elõ. Hazánkban fõleg a dunántúli bükkösökben, gyertyános-tölgyesekben lelhetõ fel.
 
LEÍRÁSA: 
Hagymafélék családjába tartozik. Erdei vagy vadfokhagyma néven is ismert, de cigányhagymának is nevezi a népnyelv. Frissen gyûjtött leveleit használjuk fel számtalan változatban! Márciusban kel életre a növény. Egészen májusig gyûjthetjük, június találhatjuk meg a természetben, de ekkor már a termések beérnek és a lándzsa alakú levelek elszáradnak. Fehér virágot hoz. 20-50 cm magasra megnõhet egy-egy növény. Kén-, mangán-, vas- és magnéziumtartalmú leveleinek alakja hasonlít a gyöngyvirágéra. A kéntartalmú anyagok a növény leveleinek gyûjtése vagy összeaprítása során felszabadulnak, és adják a növény fokhagymára hasonlító jellegzetes illatát. Németországban, fõleg a Fekete-erdõben és Svájc német ajkú területein használják.
FIGYELEM: Ha magunk gyûjtjük tavasszal, akkor ne tévesszük össze a mérgezõ gyöngyvirág levelével. Legkönnyebben úgy állapíthatjuk meg, hogy mivel van dolgunk, hogy a levelet kicsit megtépjük, vagy megdörzsöljük és fokhagyma illatúnak kell lennie.
 
ÉRDEKESSÉG:
A medvehagyma a germánoknak köszönheti a nevét. Azt gondolták, hogy a medve képes erejét és termékenységét bizonyos növényeknek átadni. Az ember ezen erõk birtokába juthat, ha fogyaszt ezekbõl a növényekbõl. A téli ínséges idõk után a friss medvehagyma levelei a vitaminhiányt ...

Folytats a blogon ... boldogkukta.blogspot.com/2012/04/fusz...

sponsored links

Keres?s