Fûszeres császárhús lencsesalátával.
sponsored links
A néphagyomány szerint az év elsõ napján lencsét, babot, borsót..... kell fogyasztani, mert ezek a termények a pénzt, és ezzel együtt a mellénk szegõdött szerencsét jelképezik a babona szerint.
Szintén a babona szerint újév napján disznóhúst együnk, mert az kitúrja a szerencsénket, és szárnyast semmiképpen, mert az elkaparja.
Én mindezeket figyelembe véve minden évben malac vagy éppen bõrös sertés húst sütök, melyhez lencsesaláta készül, de pl. a lencselevest is szívesen fogyasztjuk. Persze azért év közben is készül lencse, és finom, szaftos sült is, mint éppen ez a fûszeres császárhús, melyet almás-répás lencsesalátával tálaltam. A húst ízlés szerint elõre befûszerezhetjük, majd sütésig a hûtõben tároljuk. A salátát is elkészíthetjük már elõzõ nap, így az ízeknek lesz ideje kellõen összeérni. Újév napján pedig nincs is más dolgunk, mint megsütni a húst, majd a lencsesalátával együtt tálalni. (hasonló sültek, lencseleves, saláta.. receptötletek a linkre kattintva olvashatóak)
Hozzávalók a császárhúshoz:
1,5-2 kg körüli császárhús
4-5 gerezd fokhagyma
2-3 ág rozmaring
2-3 ág kakukkfû
2 tk ételízesítõ
1/2 ek só
õrölt színes bors (ízlés szerint)
3 dl fehérbor (v. víz)
A császárhús bõrös felét egy éles késsel irdaljuk be rombusz alakban.
A kakukkfû és rozmaring levélkéket csipkedjük le a szárról, majd vágjuk fel apróra.
Ezután adjuk hozzá az ételízesítõt, ízlés szerint frissen õrölt színes borsot, a préselt fokhagymát, és keverjük össze.
A császárhús minden oldalát dörzsöljük be alaposan a sóval, majd a beirdalt bõr réseibe dörzsöljük bele a fûszerkeveréket. Ezután tegyük be pár órára, vagy egész éjszakára a hûtõbe, hogy a só, és az ízek kellõen átjárják a hús.
Sütés elõtt öntsük a tepsibe a bort, és a bõrös felével lefelé helyezzük bele a befûszerezett húst, majd fóliával fedjük le. (bor helyett vizet is önthetünk a tepsibe)
Helyezzük be az elõmelegített sütõbe, majd 120 fokon pároljuk a húst 2 órán át. Ezután vegyük ki, és fordítsuk át a húst úgy, hogy a húsos fele kerüljön felülre, majd szintén fedjük le fóliával. Tegyük vissza a sütõbe, és pároljuk még 1 órán át, hogy a kellõen megpuhuljon.
Amikor a hús puhára párolódott, vegyük le a fóliát, majd vegyük feljebb a hõfokot, és kb. 1 óra alatt süssük szép pirosra. (én légkeverésnél 180 fokon sütöttem még 50 percig)
A sütõbõl kivéve hagyjuk a húst állni, kicsit hûlni, hogy szépen feltudjuk majd szeletelni.
Lencsesaláta hozzávalói:
20 dkg lencse
1 nagyobb sárgarépa
1 édes alma
1 db babérlevél
1 tk só
víz
Öntet hozzávalói:
4-5 ek méz
1/2 citrom leve
csipet só
õrölt színes bors (ízlés szerint)
2 tk magos dijoni mustár
3 ek mogyoróolaj (v. étolaj)
A lencsét pár órára áztassuk be hideg vízbe, majd öntsük le róla vizet. Ezután öntsük fel bõven vízzel, majd sózzuk és tegyük bele a babérlevelet. Végül fõzzük puhára, majd szûrjük le, és hûtsük ki teljesen. (arra figyeljünk, nehogy túlfõzzük)
A sárgarépát pucoljuk meg, majd vágjuk fel kisebb kockákra. Ezután enyhén sós vízben fõzzük roppanósra, majd szûrjük le, és hûtsük ki teljesen.
Az almát pucoljuk meg, vágjuk fel vékony cikkekre, majd kisebb kockára. Ezután csepegtessük meg citromlével, hogy ne barnuljon meg.
Az öntet hozzávalóit keverjük össze. Közben kóstoljuk, és ha szükséges ízlés szerint adhatunk hozzá még mézet, citromlevet.
A teljesen kihûlt lencséhez adjuk hozzá a sárgarépát és az almát, majd keverjük össze.
Ezután öntsük rá az öntetet, és óvatosan keverjük, forgassuk össze, majd hagyjuk pár órát állni, hogy az ízek kellõen összeérjenek.
Tálalás elõtt ízlés szerint szeleteljük fel a császárhúst, majd a lencsesalátával kínáljuk.