Fokhagyma
sponsored links
Orosz penicillinnek és a "szegény ember csodaszere" néven is emlegetik. Igen erõs antibiotikus hatású, az elfertõzõdött sérüléseket az elsõ világháború idején fokhagymalével kezelték.? 1928-ban kezdõdött az antibiotikumok térhódítása a penicillin feltalálásával (Alexander Flemming), így a fokhagyma folyamatosan kiszorult, ám a népi gyógyászatban továbbra is fenntmaradt.
Miért is? Az egyik legszélesebb körû gyógyhatásokkal bíró növény, ráadásul bárki számára hozzáférhetõ. Jó influenzára, lázra, magas koleszterin szintre. Erõs antibiotikum! Csökkenti a vérnyomást, értágító, vérrõgképzést gátló hatása van, megszabadítja a vért a felesleges cukortól. Enyhíti a nehézlégzést, a bronchitist, jó máj-, vese-, hólyag- és emésztési problémákra. Segít megelõzni a szívinfarktust, jelentõs szerepe van a rákmegelõzésben (a fokhagymában gazdag étrend csökkenti a gyomorrák kialakulását.) Segíti még az ólom és más nehézfémek kiürülését is a szervezetbõl. 1920 óta tudunk az allicinrõl, aminek a fokhagyma baktériumölõ hatását köszönheti. Ekkor fedezték fel svájci kutatók, hogy egyik alkotórésze az alliin rágás, zúzás vagy préselés hatására érintkezésbe kerül az allináz nevû enzimmel, és e reakció során szabadul fel az allicin.
Véralvadási problémák esetén nagyon óvatosan kell bánni vele, terhes illetve szoptatós anyáknak nem ajánlott. Erõs szaga egy kis petrezselyemzöld vagy édeskömény rágcsálásával mérsékelhetõ.
Fokhagymakúra ...