Fenyõtûtea és fenyõtûvíz
sponsored links
Fenyõrügybõl készített fenyõmézet, fenyõszirupot, fenyõszörpöt sokan ismerik, készítik. Finom tea és hidegen áztatott ital is készíthetõ a fenyõk idõsebb hajtásaiból, tûlevelébõl is. Friss fenyõágakból, de a karácsonyfa feleslegesnek bizonyult, levágott ágaiból és majd a feleslegessé váló karácsonyfából (lucfenyõbõl) is készíthetõk.
Fenyõvíz (ez most nem azonos a székelyek fenyõvizével, ami a fenyõpálinka, ha jól tudom). Ez hidegen, vízben kiáztatott, durván, apróra vágott fenyõhajtás. Egy jó maréknyi, apróra vágott fenyõágat (luc) áztattam kb. fél liter vízben, néhány csipkebogyóval. Egy napig ázott. Hidegen, a hõ hatásra elbomló anyagok, mint a lucfenyõ C-vitamintartalma is jó eséllyel kiáznak. Kis citrommal ízesítve, nagyon finom. Édesíthetõ is, én nem édesítettem.
Fenyõtû tea. Egy jó maréknyi, ágastól-levelestõl aprított fenyõágat leforráztam, és kb. 10 percig lefedve állni hagytam. Citrommal és édesítve mennyei. Illata és íze, olyan mintha egy tavaszi esõ után, egy északi fenyvesben sétálva kortyolgatnánk. Nem keserû, nagyon finom.
Illata és teája is nyugtató, meghûléses, köhögõs idõszakban is jól jön, sõt a gyomorégést is csökkenti a nehéz ünnepi étkek után.
A karácsonyfaként árult fenyõk közül kizárólag (a legolcsóbb) apró tûs lucfenyõt (Picea abies) ajánlom ...