Erdei mályva (Malva sylvestris) finom, egészséges vadzöldség a konyhában
sponsored links
Szinte egész évben és bõségesen friss salátával láthat el bennünket az erdei mályva. A mályvafélék családjába tartozik, a hozzá hasonló és legalább nevében jobban ismert papsajtmályvával (Malva neglecta) egyetemben, mely utóbbi faj szintén ehetõ. Az erdei mályva üde, tápanyagban gazdag, meszes talajú gyepekben él, és gyakori faja a parlagoknak is, valamint sokféle, egyéb gyomos területen is megjelenik a települések környékén. Kõfalak, kerítések mentén, árokpartokon, füves udvarokban. Bár nevében erdei, erdõkben szinte sosem találjuk.
Leírása:Kétéves vagy évelõ növény, általában felegyenesedõ, telente inkább elfekvõ szárú. Gazdagon elágazó hajtásrendszere egy méternél is magasabbra nõhet, és mindig, télen is találunk rajta friss salátának, levélzöldségnek való hajtásokat. Levelei kerekded szív- vagy vesealakúak, ujjasan behasítottak. Júniustól akár késõ õszig is virágzik, élénk sötétrózsaszín virágai igen dekoratív, ehetõ díszek. A virágzat a felsõ levelek hónaljában álló bogas levélhónalji forgó. Termése korong alakú, a csészelevelekbõl kibontva 9-11 cikkre vagyis 9-11 résztermésre szedhetõ szét. Rokonának a papsajtmályvának a virágai halvány rózsaszínûek, szinte fehérek, levelei pedig alig tagoltak.
Gyûjthetõ, ehetõ részek: A fiatal levelek nyersen, az idõsebbek fõzve ehetõk. Virágai és zöld, éretlen termése is ehetõ.
Gyûjtése:Mindig a fiatal leveket szedjük csak, a virágokat pedig egyenként gyûjtsük, tövet megkímélve, mert egész évben elláthat bennünket. A virágokat lehetõség szerint közvetlenül a felhasználás elõtt szedjük csak, mert gyorsan elhervadnak.
Felhasználása:A fiatal levelek nyersen, az idõsebbek fõzve ehetõk. Virágai és zöld, éretlen termése is ehetõ; a terméskorongok savanyúságként készítve is használhatók. A levelek leves sûrítésre, a virágok ételfestésre is alkalmasak.
Táplálkozási értéke, hatásai: A levelek A, C és E vitamint tartalmaznak és nagyon erõs antioxidáns hatású anyagokat is kimutattak bennük; antiszeptikus hatását is ismerik. A virágok több, a levelek valamivel kevesebb nyálkaanyagot tartalmaznak. A nyálkaanyagok, bevonják a gyulladt nyálkahártyákat, így csökkentik a köhögési ingert, és enyhítik a gyomorhurutos tüneteket. Gyógynövényként még egyéb hatásai is ismertek. Fontos, hogy a nehézfémeket és a nitrátokat is képes koncentrálni, ezért szennyezett vagy trágyázott helyeken ne szedjük!
Figyelem, fontos: A növény a nehézfémeket és a nitrátokat is képes koncentrálni, ezért szennyezett vagy trágyázott helyeken ne szedjük!
Erdõkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,