Erdei gombapörkölt túró-rizslisztnokedlivel
sponsored links
Ha sokféle erdei gombához sikerül jutni, akkor a gombapörkölt kihagyhatatlan. A gombafajokban gazdagabb õszi idõszak különösen alkalmas vegyes, erdei gombapörkölt fõzésre, mert sokféle gombából az igazi a gombapörkölt, és sokféle gombához inkább õsszel lehet szerencsénk.
Hogy mi kerül a pörköltbe, az nyilván attól is függ, mely ehetõ gombafajok termõtestei gyûjthetõk éppen. Az összeállításban, a fajok arányában szempont lehet még az, hogy vannak igen aromás fajok (pl. szürke tölcsérgomba, lila pereszke), amikbõl kevesebbet szabad tenni az ételbe, illetve az egyéni érzékenység is. Elég sokan vannak, akik egyes fajokat nem tudnak fogyasztani. Ilyen a szürke tölcsérgomba is, és az õsszel bõven termõ, ehetõ tuskógombák alapos hõkezelés mellet is okozhatnak kellemetlenségeket. Én olyan gombákat használtam csak, amit a családban mindenki meg tud enni kellemetlen következmények nélkül.
Gombapörkölt készítése:
A gombákat megtisztítottam, és feldaraboltam. Volt köztük ízletes vargánya, fehér vargánya, barna nyálkásgomba (kalapbõrt le kell húzni), gesztenyebarna tinóru, lila pereszke, ízletes rizike, fiatal aranytinóru, szemcsésnyelû fenyõtinóru (kalapbõrt le kell húzni), sárga gyûrûstinóru (kalapbõrt le kell húzni), barna tinóru, rókaszínû és tölgyfa érdestinóru (csak a kalap használható). A gombát dekára nem mértem le, de összevágva úgy kb. négy-õt csészényi volt.
Pici füstölt szalonnakockával dúsított zsiradékon üvegesre pirítottam 1 jó nagy fej apró kockákra vágott vöröshagymát, majd adtam hozzá elég sok (6 közepes gerezd) apróra vágott fokhagymát is. Amikor ennek is már érezhetõ volt az illata, lehúztam a lábast a lángról. Mikor picit hûlt, egy jó evõkanálnyi, rendes színû, házi, õrölt pirospaprikát oldottam fel a zsiradékban, míg a paprika szépen kiadta színét, majd a hagymás alapra tettem az összevágott gombákat. Fûszereztem, sóztam, adtam hozzá egy kisebb friss paradicsomot hámozva, kockázva és egy erõs hegyespaprikát is egészben, csak bevágva. Pici vízzel felöntve (óvatosan, mert levet is enged), sûrûn ránézve, néha megkeverve, ha kellett, a levet pótolva készre fõztem. Fûszerek: só, õrölt fekete bors, õrölt kömény, majoránna, friss, citromos kakukkfû, babérlevél.
Túrós rizslisztnokedli készítése:
2 tojás, 6 evõkanál rizsliszt (Kunsági), 250 gramm túró, kb. 1 dl víz, só, apróra vágott petrezselyem (kb. egy evõkanálnyi). Mindezeket alaposan összekevertem. Keményebb állagú kell, mint a búzaliszt nokedlihez szükséges, tehát nem volt cseppenve folyó. A tésztát sózott, picit olajos, lobogva forró vízbe szaggattam egy kiskanállal, a búzaliszt nokedlihez hasonló idõ alatt megfõttek a rizsgaluskák is, és feljöttek a víz tetejére. Elõször készítettem ilyen túrós rizslisztnokedlit, meglepõen jó állagú és finom ízû lett, és a gombapörkölthöz is jól illett.
Tálaláskor kevés vágott petrezselyemzölddel és kevés morzsolt fetasajttal szórtam meg az ételt.
Tálaláskor kevés vágott petrezselyemzölddel és kevés morzsolt fetasajttal szórtam meg az ételt.
A saját gyûjtésû gombákat lássa szakellenõr!
Erdõkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,
A vadnövény- és gombagyûjtés etikája, törvényei, szabályai: itt
A vadnövény- és gombagyûjtés etikája, törvényei, szabályai: itt