Eperdzsem
sponsored links
Lekvár, vagy dzsem? Mi a különbség? A mai szóhasználatban szinte semmi és valljuk be, talán nem is igazán szoktunk ezen morfondírozni, miközben a vajas kalácsra kenegetjük :-)
Komolyra fordítva, mégis van oka a két elnevezésnek. A lekvár pépesre, homogénné fõzött gyümölcs, a dzsem pedig tartalmaz gyümölcs darabokat. Bármelyiket is készítjük ügyeljünk arra, hogy nem kell émelyítõen édesre készíteni, ráadásul az eltérõ típusú gyümölcsöknek más és más a cukortartalma, így érdemes fokozatosan adagolni a cukrot fõzés közben és kóstolgatni, ne legyen túl édes a lekvár, domináljon a gyümölcs íze, ha épp kissé savanykás, akkor is nagyon finom lehet.
A lekvárok (szeder), dzsemek (narancs, nektarin, lime-rebarbara, zöld füge) és a zselék (levendula, bodza) befõzésénél leteszteltem a nyers nádcukrot, a gyümölcscukrot és a xilitet is, mindegyikkel nagyon jól lehet dolgozni és a végeredmény amellett, hogy finom, még egészséges is.
A sûrítéshez tudatosan a Dzsemfix 3:1-t választottam, mivel természetes összetevõket (fruktóz-gyümölcscukor, pektin-növényi zselésítõ, dextróz-szõlõcukor, citromsav, szorbinsav) tartalmaz és kevesebb cukor kell bele, mint a többi változatba (2:1, 1:1).
EPERDZSEM kb. l,8 l dzsemhez
2 kg eper
20 dkg cukor (nyers nád, nyírfa) ...
2 kg eper
20 dkg cukor (nyers nád, nyírfa) ...