EGÉSZSÉGPÉNTEK: E-RENGETEG 3.rész
sponsored links
TARTÓSÍTÓSZEREK
Nagy mennyiségben mérgezõ, maró, irritáló, allergiát okozó, túlérzékenységet kiváltó anyagok, ezért alkalmazásukat szigorúan szabályozzák ? olyannyira, hogy a kisgyermekeknek készített és az alapvetõ élelmiszerek többségében (például tej, hús) nem használhatók. Ha elõírásszerûen alkalmazzák õket - egészséges emberekre nem jelentenek veszélyt. Többségük szintetikus úton elõállított. Feladatuk az, hogy megvédjék az élelmiszereket a romlástól, a mikroorganizmusok elszaporodásától. Nem tekintik tartósítószernek az élelmiszerek természetes összetevõit, amelyek önmagukban is tartósító hatással bírnak. Ilyenek: a cukor, az alkohol, a konyhasó, az ecetsav, a tejsav és az élelmiszerek füstölésekor keletkezõ különbözõ anyagok.
Miben van tartósítószer?
Sajnos nagyon széles a paletta: a haltermékekben, a gyümölcslevekben, az üdítõitalokban, lekvárokban, kenyerekben, pékárukban, salátákban, margarinokban, sajtokban, joghurtokban, salátaszószokban, majonézben, a szárított gyümölcsökben és a zöldségekben. De van a fehérborokban, pezsgõkben, páclevekben, kolbász- és szalámifélékben is.
Legismertebb tartósítószerek:
E 200-203 szorbinsav, és szorbát vegyületek (Sajt, borok, aszalt gyümölcsök, gyümölcsszószok, díszítõanyagok)
E 210-213 Benzoésav és benzoátok (Ecetes/savanyított zöldségek, alacsony cukortartalmú dzsemek és zselék, kandírozott gyümölcsök, féltartós halkészítmények, szószok)
E220-228 Kéndioxid és szulfitvegyületek (Aszalt gyümölcsök, gyümölcsbefõttek, burgonyakészítmények, bor)
E249-252 Nitrit és nitrát vegyületek (Kolbászfélék, szalonna, sonka, libamáj, sajt, savanyított hering)