EGÉSZSÉGPÉNTEK: BIO-ÉLELMISZEREK
sponsored links
BIO ÉLELMISZEREK |
Nap, mint nap mindannyian találkozunk azzal a lényeges dilemmával, hogy vajon mennyire, megbízhatóak azok az élelmiszerek- amelyek az asztalunkra kerülnek? Kiben-miben bízhatunk meg: a multinacionális cégek által forgalmazott termékekben ? ahol elvileg minden egyes darab nyomon követhetõ (?a földtõl- az asztalig? ? legalábbis papíron). Vagy a piacokon kapható kistermelõk által elõállított finomságokban (ahol bizony nem egyszer elõfordult, hogy az illetõnek nemhogy zöldsége nem volt, de még földje sem ahol megtermelhette volna ? természetesen itt tisztelet minden becsületesen dolgozó lelkiismeretes termelõnek, aki valóban a keze munkájának gyümölcsét értékesíti), vagy talán a meglehetõsen borsos árakat megállapító bio-piacokon beszerezhetõ alapanyagokban?
Elgondolkodtató, hogy az egészségre káros anyagok 20 százalékát levegõvel, 10 százalékát vízzel, 70 százalékát pedig élelmiszerrel juttatjuk a szervezetünkbe.
BIO GAZDÁLKODÁS
Legfontosabb alapelve, az a szemlélet, hogy az egyén és a környezet egészsége nem választható szét egymástól. Ezért az ott megtermelt termékek biztonságos és fenntartható gazdaságokból származnak-, hiszen az elõállításukat több szigorú uniós jogszabály is szabályozza, és ezek betartását rendszeresen ellenõrzik is. Bio - élelmiszer csak az lehet, ami egészen a vásárlókig úgy jut el, hogy az elõállítási folyamatok végig megfelelnek a bio-gazdálkodás alapelveinek.Bio- vagy öko- gazdálkodásnak hívjuk azt a termesztést, ami szintetikus mûtrágya és szintetikus növényvédõszer használata nélkül történik.
JOGSZABÁLYI HÁTTÉR
Az ökológiai gazdálkodás és az ökotermékek elõállításának és forgalmazásának elõírásait Magyarországon az EU 2092/91 rendelete, illetve az azzal harmonizáló, "a mezõgazdasági termékek és élelmiszerek ökológiai követelmények szerinti elõállításáról, forgalmazásáról és jelölésérõl" szóló 140/1999. (IX. 3.) Korm. rendelet, valamint az annak végrehajtási szabályait rögzítõ 74/2004. (V. 1.) FVM rendelet tartalmazza. Aki részletesebben is szeretne elmerülni a bio-gazdálkodás jogszabályi elõírásaiban az hasznos dolgokat olvashat ezen rendeletekben.
A BIO-ÉLELMISZEREK ELÕNYEI:
- kevesebb szennyezõanyagot tartalmaznak: kevesebb nitrátot és növényvédõszer-maradványt találtak bennük a vizsgálatok során, mint a nem organikus termékekben
- kedvezõbb az ásványi anyag, vitamin- és telített zsírsav-tartalmuk
- a bennük megtalálható fehérje minõsége és összetétele a szervezet számára elõnyösebb
- magasabb az antioxidáns tartalmuk, ezek segítenek megkötni a szervezetben található szabad gyököket, ezáltal csökkentik a rákos megbetegedések kialakulásának veszélyét
- ezekbõl az élelmiszerekbõl kevesebb vegyszer jut a szervezetünkbe ? így azok nem terhelik meg a vér és nyirokkeringésünket, a májat, és veséinket
- fogyasztásukkal megszüntethetõek olyan panaszok, amelyek a szervezet mérgekkel való túlterhelésének a következtében alakultak ki (rossz közérzet, fejfájás, alvászavar, dekoncentráltság, hormonális problémák, emésztési zavarok, allergia stb.)
- mivel a bio élelmiszerekben tiltott a mesterséges adalékanyagok használata (hidrogénezett olajok és zsírok, foszforsav, aszpartam és nátrium-glutamát) fogyasztásukkal csökkenthetõ a szívbetegségek, a csontritkulás, a migrén és a hiperaktivitás kialakulásának esélye.
BIO VAGY NEM BIO ? EZ ITT A KÉRDÉS
Sokan hajlamosak a reform-táplálkozás alapanyagait és a natúr-termékeket is egy kalap alá venni a valódi bio- élelmiszerekkel. Holott ezeknek ? azon túl, hogy némileg egészségesebbek átlagos társaiknál, és általában jótékony táplálkozási és egészség megõrzési hatással bírnak ? semmi közük nincs a bio-élelmiszerekhez.
VÁSÁRLÁSNÁL FONTOS HA TUDJUK CSAK AZ BIO AMI rendelkezik egy tanúsítvánnyal, ami bizonyítja a származását.
Nap, mint nap mindannyian találkozunk azzal a lényeges dilemmával, hogy vajon mennyire, megbízhatóak azok az élelmiszerek- amelyek az asztalunkra kerülnek? Kiben-miben bízhatunk meg: ki-ki döntse el belátása szerint.