Egy étterem 110 éve
sponsored links
Nemrégiben meghívást kaptam a nemrégiben felújított Mátyás Pince étterem 110 éves születésnapjának megünneplésére. Egy ilyen esemény mindig izgalmas, különösen, ha belegondol az ember, mi mindent láttak ezek a falak, milyen emberek cipõje koptatta a kövezetet, milyen érzésekkel jöttek ide, és mit vittek magukkal távozás után. Beleborzongok, ha végiggondolom: két világháború, a szocializmus, és az elmúlt húsz év során mennyi változást láttak ezek a falak - hiszen a Mátyás Pince szinte szünet nélkül üzemelt...
Én életemben egyszer jártam itt korábban: még a szocializmus legvégén, 1989-ben, mikor Budapestre költöztem. Egy barátom hozott el vacsorázni, én pedig nagyon zavarban voltam, mert tudtam, hogy Ferencsik János itt szokott este sört inni, és a korabeli mûvészvilág színe-java is idejár. velem egy idõben nem tette tiszteletét senki, és a pörkölt is száraz volt, de maga a hely nagyon tetszett, a cigányzenével együtt.
Most az elõtérbe belépve azt hittem, eltévedtem: a pult már a múlté, a fabútorok és a vörös márvány burkolat rusztikus hangulatával együtt. Bevallom, inkább a bézs-türkiz padlócsempe és az üveg térelválasztók inkább egy kozmetikára emlékeztetnek. De az új üzemeltetõk ezzel együtt láthatólag gondját viselik az étteremnek: a 110 éves évfordulóra méltóképpen készültek fel.
Így néz ki a felújított étterem:
A Mátyás Pince izgalmas programokkal készül a 110. évforduló megünneplésére. Az ünnepi idõszak 2014 májusában indul, és november 14-én, nagyszabású gálaesttel ér véget.
Az alábbi rendezvényekre és eseményekre számíthatunk:
KIÁLLÍTÁS
Zene termünkben a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum anyagainak felhasználásával, Saly Noémi szerkesztésében kiállítás nyílik az étterem 110 éves történetérõl
ÚJ CD MEGJELENÉSE
Lakatos Vilmos és zenekara hamarosan egy új válogatás-albumot rögzít, amelyen az utóbbi 110 év zeneirodalmának ismert mûvei szólalnak meg. A CD május végére készül el, így a vendégek nemcsak meghallgathatják a zenekart, de haza is vihetik az élményt.
RECEPTVERSENY
2014. május 1-jén meghirdettük a magyaros ételek receptversenyét. A legizgalmasabb fogásokat a Mátyás Pince séfje elkészíti, és felveszi az étterem étlapjára.
A MAGYAR OPERETT 110 ÉVE
Vacsorával egybekötött zenés estünkön felcsendülnek a magyar operett-irodalom legismertebb melódiái, Lehár Ferenc, Eisemann Mihály, Ábrahám Pál legnépszerûbb dalai. Az elõadókat Lakatos Vilmos és zenekara kíséri.
MAGYARNÓTA-EST
A Mátyás Pincéhez elválaszthatatlanul hozzátartozik az élõ cigányzene és a magyar nóta. Budai Beatrix nótaénekes vállalta, hogy együtt énekel vendégeinkkel, így most minden vállalkozó szellemû látogatónk kipróbálhatja, milyen érzés pódiumon, hangszeres kísérettel énekelni.
CROSSOVER ESTEK
Lakatos Vilmos és zenekara nyitott minden zenei irányzatra, de boldogan adja át a pódiumot egy-egy estén néhány órára a zene más területeirõl érkezõ vendégmûvészeknek. A Mátyás Pince színpadán hamarosan olyan ismert muzsikusok játszanak, mint Babos Gyula, vagy Ferencz Péter (Peet Project).
PRÍMÁSTALÁLKOZÓ
Lakatos Vilmos évekig játszott a Rajkó zenekarban, ahol együtt muzsikált az ország mára ismertté vált hegedûseivel. A 110. évforduló alkalmából meghívtuk a Rajkó zenekar volt tagjait, így újra együtt lesz a nagy csapat, hogy virtuóz hangszeres tudásával elkápráztassa a közönséget.
?HUNGARIKUMOK ?ESTJE
A szürkemarha, a mangalica és a libamáj, randevúja a híres magyar italokkal, és az elmaradhatatlan fûszerpaprikával.
VASÁRNAPI MESÉK MÁTYÁS KIRÁLYRÓL
Vasárnaponként, amíg a szülõk elfogyasztják féláron kínált ebédünket, a Halász teremben játszóház várja a gyerekeket. A hangulatos, festményekkel borított falak között megidézzük Mátyás király korának hangulatát, elképzeljük, milyen volt az udvari élet, megtanuljuk, milyen ételek kerültek a király asztalára, és meghallgatjuk a régi történeteket.
GÁLAMÛSOR ? A 110. ÉVFORDULÓ PROGRAMJAINAK ZÁRÓAKKORDJA 2014. NOVEMBER 14-én
Vendégeink a Mátyás Pince hagyományos ünnepi kínálatából kapnak ízelítõt. Séfünk, Szepesi János a Mátyás és Beatrix menüt készíti el, vacsora után pedig folklór és operett programmal kedveskedünk a közönségnek. A tombolasorsoláson értékes ajándékok találnak gazdára. Akár esküvõjének, családi összejövetelének lebonyolítását is megnyerheti a legszerencsésebb vendég.
Az idõpontokról és a részletes programokról hírlevelükben, facebook oldalukon, valamint a www.matyaspince.eu oldalon találunk tájékoztatást.
Saly Noémi várostörténész összeállította az étterem történetét korabeli újságbejegyzések, visszaemlékezések és természetesen a hiteles dokumentumok alapján: a kiadványt nyomtatásban megkaphatják az étterembe látogatók.
Összefoglaló:
Megnyitásakor, 1904-ben Budapest nyüzsgõ, élénk szellemi és kulturális központ volt, igazi világváros. John Lukacs így ír errõl 1900 címû könyvében: ?Idegenek, ha ellátogattak ide, Európának ebbe az ismeretlen zugába, Bécstõl keletre, ámulva nézték a modern nagyvárost, elsõ osztályú szállodákkal, táblaüvegekkel, kirakatokkal, villamosközlekedéssel, jól öltözött férfiakkal és nõkkel, és a világ legnagyobb parlamentépületével, amely már csaknem készen állt.?
Baldauf Mátyás és felesége, Tercsi már az 1897-ben megnyílt központi Vásárcsarnokban szerezhette be az alapanyagokat, ahová a kofák a Dunán közlekedõ hajójáratokon utazva szállították a friss élelmiszert. A fõvárost akkoriban több mint nyolcszázezren lakták, és az emberek a konflisok, fiákerek, sínen futó lóvasúti kocsik mellett már villamoson, sõt az 1896-ban, Európa elsõ földalatti vasútjaként átadott Millenniumi Földalatti Vasúton is utazhattak. A villamosokat is mindenki szerette. A nyitott peronú kocsik biztonságosan közlekedtek, és a felsõvezeték sem csúfította el a városképet, a jármû ugyanis alsószedõs volt.
A városi polgárok mindennapjai irigylésre méltóan teltek. A család általában a férj fizetésébõl élt, akit a délelõtti munka végeztével felesége ebéddel várt otthon. Könnyû délutáni szieszta után a ház ura visszatért hivatalába, vagy ellátogatott kedvenc kávéházába, klubjába, a hölgyek pedig sétáltak egyet a korzón, és közben útba ejtették a modern, belvárosi divatszalonokat.
Ha leszállt az este, a karcsú kandeláberek tetején bekapcsolták a gázlámpákat, és az egész város barátságos, sárgás fénybe burkolózott. Az emberek általában otthon költötték el vacsorájukat, majd ünneplõ ruhát öltve színházba mentek, hogy a híres színésznõk, Márkus Emília, Jászai Mari vagy Blaha Lujza játékában gyönyörködjenek. Az éjszaka hátralévõ része már ismét férfitársaságban telt, a kávéházakban híres prímások húzták a vendégek fülébe, a mindentudó pincérek pedig rezzenéstelen arccal hozták az újabb és újabb köröket a törzsvendégeknek.
Ilyen közeg várta tehát a Mátyás Pincét 1904-es megnyitásakor. Azóta sokat változott a világ, háborúk jöttek, forradalmak mentek, válságok és megszorítások követték egymást, az épület azonban csodával határos módon megmenekült a pusztulástól, ma is a helyén áll, hirdetve, hogy a honi vendéglátás a történelem egyik legviharosabb évszázadában is képes volt újra és újra talpra állni, és a hagyományokat tiszteletben tartva megújulni.
A Mátyás Pince az eltelt 110 év alatt többször is gazdát cserélt. Legújabb tulajdonosa, a Mátyás Pince Új Ízei Kft. 2008-ban vette át az üzlet üzemeltetési jogát, és azonnal nagyszabású felújítási munkákat kezdett. A 100.000.000 Ft-os beruházás eredményeként vonzóbbá vált a fogadótér, megtörtént a burkolatok cseréje, megújultak a kárpitok, visszakapták régi fényüket a falfestmények, és a konyha is modernebbé vált. A munkálatok a Mûemlékvédelem ellenõrzése mellett zajlottak, nagy körültekintéssel, az eredeti állapot visszaállításának határozott igényével.
A megújult étterem 2009-tõl várja újra a látogatókat, és a régi falak közé visszatért az élet.
Szeretnéd a családi receptjeidet ilyen minõségben viszontlátni a Mátyás Pince étlapján? Nevezz be a receptversenyre a www.matyaspince.eu oldalon!