Csõben sült zöldséges köles
sponsored links
A kölest mindenkinek "melegen" ajánlom, egy könnyû gabonaféle, rendbe hozza még az elsavasodott szervezetet is. Különösen jó hatással van és megnyugtatja a gyomrot, a lépet és a hasnyálmirigyet, eme fontos emésztõszerveinket. Többek közt jelentõs szilíciumtartalmának köszönhetõen a terhesség idõszakában rendszeres fogyasztása csökkenti a vetélés kockázatát. Ugyanezen szilícium tartalom miatt a elsõdleges szerepe van a csonttörések diétájában.
Velem történt ez a kedves történet amikor eltörtem a lábam. A kórházba is minden nap behozta férjem a zöldséges köleskását. Mivel csak a teás termoszt találta meg a konyhaszekrényben, amelyikbe nem fér bele a nagykanál, a kicsi meg túl rövid volt hozzá, egy fakanalat hozott vele amivel nagyszerûen sikerült is kikanalaznom az ebédet. A szoba és sors társak nem nagyon kérdezgettek semmit, hiszen még a reggeli is ehetetlen volt, és mindenkinek otthonról hozták az ennivalót. Aztán a negyedik napon amikor kézbe vettem a fakanalat a szembe ágyon lévõ asszony megkérdezte - mond csak kedveském ti otthon is ilyen fakanállal esztek?
Hogy miért jó csonttöréskor kölest enni már nem nagyon firtatta. Én viszont megtapasztaltam hogy sokkal gyorsabban gyógyultam, és hamarabb lábra álltam, mint a szobatársaim.
A gluténérzékenyek étrendjében alapvetõ helyet foglal el.
Beltartalmi értékei
A zabhoz és az árpához hasonlóan meg kell fosztani külsõ burkától, mivel azonban értékes anyagai az egész magban egyenletesen oszlanak el, így a hántolt köles ezután is teljes értékû marad. A búzához hasonlóan magas a fehérjetartalma 11 % gazdag B1, B2, B5, B6, PP vitaminokban, és az életmûködéshez feltétlenül szükséges nyomelemekben vas (eritrociták, lép, máj, vérplazma), ftór (fogak), magnézium (idegek), mangán (enzimek, hormonok), szilícium (csont, fogak, bõr), réz (máj, csontok), kalcium (csontok), kálium (szív), jód (pajzsmirigy), és cink (máj, prosztata). Teljes értékû aminosavakat tartalmaz.
Magas a zsírtartalma emiatt avasodásra hajlamos, ezért csak rövid ideig tárolható (ne vásároljunk egyszerre sokat belõle).
Hasznos tulajdonságai
A gabonafélék közül az egyetlen lúgos hatású és a legkevésbé allergizáló. A szervezetnek könnyû megemészteni, ezért az érzékeny gyomrúak is nyugodtan fogyaszthatják.
Általános erõsítõ hatású és segít kijuttatni szervezetünkbõl a méreganyagokat, gyógyszermaradványokat, különösen az antibiotikumokét.
Jó hatású a cukorbetegek, és a májbetegek számára.
Akik szeretnének gyorsan lefogyni és közben nem éhezni, a köleskása nagyszerû lehetõség, mivel alacsony a szénhidráttartalma. Tehát egyrészrõl nem növeljük tovább felesleges súlyunkat, másrészrõl gátolja a zsírlerakódást, és még ki is juttatja azt szervezetünkbõl.
Szép lesz a bõrünk, hajunk, körmeink, ha rendszeresen fogyasztunk kölest.
? késlelteti az öregedési folyamatokat
? rákmegelõzõ
? gyulladáscsökkentõ
? erõsíti az immunrendszert - ellenállóvá teszi a szervezetet
? ajánlott vashiányos állapotokban, savtúltengésre
? szabályozza a vércukorszintet, és a zsíranyagcserét,
? erõsíti az erek falát, a tüdõ kötõszöveti rendszerét, az emésztõrendszert, és a látást
? megelõzi a fogszuvasodást és megvédi a fogzománcot
? javítja a kollagénanyagcserét fogak, haj, kötõszövetek, csontok állapotát, összeforrasztja a törött csontokat, és a sérült szöveteket.
Negatív tulajdonságai
A köles tartalmaz olyan anyagokat, amelyek gátolják a jód felszívódását a pajzsmirigy által, ezért csökkent mûködésû pajzsmirigy (hypothyreozis) esetében legyenek óvatosak vele.
Ne egyen túl gyakran kölest, aki hajlamos a székrekedésre, alacsony a gyomorsavtartalma, és bizonyos érbetegségek esetében.
A köles szárító tulajdonságú.
Mire ügyeljünk a vásárlásnál
Mielõtt megvesszük mindenképpen jól nézzük, meg hogy néz ki, a legfinomabb az élénksárga szemû köles. Minél fakóbb a színe annál ?ragacsosabb? lesz az étel belõle. A többi gabonától eltérõen nem lehet sokáig tárolni a magas zsírtartalma miatt, hamar megkeseredik, ilyenkor avas szagú, mindig, nézzük meg meddig szól a szavatossága. Ha mégis ilyen megkeseredett kölest vettünk megpróbálhatjuk megmenteni úgy, hogy leforrázzuk, leszûrjük, leöblítjük, és tiszta vízben feltesszük a szokásos módon fõni. Szívem szerint, inkább ajánlom a madaraknak adni, nekik nem fog ártani, mert más az emésztésük.
Mit fõzhetünk a kölesbõl
A köles elsõsorban kásanövény. Fõzhetjük pergõsre, ragacsosra, és nem bánja meg aki hígra fõzött kását készít belõle. Ehhez csak a kétszeresére kell növelni a víz mennyiségét és a fõzési idõt. Ezen kívül készíthetõk belõle felfújtak, pudingok, csodálatos zöldséges ételek, használhatjuk levesekbe, megfõzve töltött zöldségekbe, rakott ételekbe, lisztté õrölve palacsintába, kenyérfélékhez.
A köles gyorsan megfõ, és ezért nem kell beáztatni, de természetesen jól mossuk meg, akár öt-hatszor váltott vízben, amíg a víz tiszta nem marad utána.
Köles Kása ? alaprecept
A kása készítésénél fontos a köles és a víz aránya, ha pergõset szeretnénk 1: 2-höz, ilyenkor nagyon száraz lesz, ha közepeset 1:3-hoz, ha sûrûbbet, ragacsosat 1:4-hez.
Személyenként 3-4 evõkanál kölest számítsunk, aszerint hogy önálló fogásként, vagy köretként készítjük.
1. a kölest átmossuk 5-6-szor friss vízben, amíg tiszta nem marad a víz
2. feltesszük a tûzre, hozzáöntjük a felforralt fõzõvizet
3. amikor újból felforrt, leszedjük a habját, és 10-15 percig fedõ alatt puhára fõzzük
4. pár vajdarabot vagy ghít teszünk a forró kására, és villával könnyedén átforgatjuk.
A köleskását mindig vajjal, vagy ghível készítsük ezzel ellensúlyozva szárító tulajdonságait. Ezen kívül keverhetünk bele párolt, vagy sült hagymát, vagy édes jelleget adva neki aszalt gyümölcsöket. Ha már nem forró csorgathatunk rá mézet.
A kölesbõl kását fõzhetünk, elkészíthetjük vele szinte bármelyik rizses receptünket, tartalmasabbá teszi a leveseket, könnyû és gyorsan elkészíthetõ desszertek alapanyaga lehet.
Csõben sült zöldséges köles
Elõször elkészítjük a köleskását a fenti recept szerint a számunkra szükséges mennyiségben.
Amíg a kása fõ elõkészítjük a zöldségeket.
Elsõ variáció: válasszunk egy zöldséget amely megadja a jellegét ez legyen ugyanolyan mennyiségû mint az összes többi felhasznált zöldségféle együttesen.
Második variáció: a zöldségek egyforma arányban szerepelnek az ételben.
Harmadik variáció: amennyi és amilyen zöldséget találunk a konyhában azokkal készítjük el az ételt.
Még a mennyiségekrõl: nem baj ha több a zöldség mint a köles az ételben. Sokkal fontosabbak a SZÍNEK!
A hozzávalók 2 adaghoz
6 evõkanál köles
2 evõkanál vaj
1 evõkanál olíva olaj
250-300 g brokkoli
150-200 g gomba (opcionális)
250-300 g sütõtök vagy sárgarépa
Fûszerek:
1 teáskanál kakukkfû
1/2 teáskanál rozmaring
csipetnyi majoránna
1/4 teáskanál szerecsendió (opcionális)
1/4 teáskanál bors
1/4 teáskanál só
A zöldségeket alapos mosás és hámozás után jellegükbõl adódóan felaprítjuk. A sütõtököt (sárgarépát) lereszeljük, a gombát vékony szeletekre vágjuk, a brokkolit kis rózsákra szedjük-vágjuk.
A zöldségek közül csak a felszeletelt gombát pároljuk meg az olíva olajon. A többi nyersen kerül sütõtálba.
Egy villával fellazítjuk a megfõtt kölest, belekeverjük a gombát, és a brokkolit, kakukkfüvet, majoránnát, rozmaringot, sózzuk, borsozzuk, és belereszeljük a szerecsendiót. Mindezt lazán összekeverjük.
Kikenünk egy sütõtálat (üveg, agyag vagy vasedényt használjunk)vajjal belesimítjuk a sütõtök felét rákerül a köleses keverék és felülrõl a sütõtök másik fele. Kis vajdarabkákkal megszórjuk, és 30 percre betesszük a 190 fokra elõmelegített sütõbe.