Császármorzsa (smarni)
sponsored links
Így készítsünk császármorzsát tepsi helyett serpenyõben gyorsabban! J
Az a csodás reggeli! |
A császármorzsa elkészítése szintén az elsõk között volt, amit az egyetem alatt megtanultam, de valahogy mégis úgy alakult, hogy évek óta nem készítettem. Most azonban vacsorára úgy terveztük, hogy összedobunk egy adag palacsintát a Tesómmal, de liszt helyett búzadara került a keverõtálba?.
Ági erre kétségbeesetten megszólal: ?Most mit csináljunk?! Mire én: ?Császármorzsát!? Ági: ?Te tudsz olyat?!? J J J Így aznap este palacsinta helyett végül tehát császármorzsa készült, amit egy sima teflonos serpenyõben sütöttem ki a gázon, 2 részletben. Amíg a búzadara duzzadt a tejben, addig meg játszottunk egy póker-partyt a gyerekekkel, s mire az összes zsetonom elveszítettem, már mehettem is sütni! J
Hozzávalók:* (4-6 személyre, egy jó nagy adaghoz).
2,5 dl liszt + 2, 5 dl búzadara (Együtt kb. 40-45 dkg.)
3-4 egész tojás
5 dl tej
4-5 ek cukor
8 dkg olvasztott vaj
2 marék mazsola (kb. 8-10 dkg)
1 tk vanília kivonat
1 citrom reszelt héja és leve
1 csipet só
1 tk sütõpor
* Megjegyzés: A recept hozzávalóit évekkel ezelõtt a Horváth Ilona-féle szakácskönyvbõl jegyeztem meg.
Elkészítés:
Egy mélyebb tálban elkeverjük a lisztet a búzadarával, kristálycukorral és a sóval. Ráütjük a tojásokat, hozzáadjuk az olvasztott vajat, mazsolát, a vanília kivonatot és a citrom héját és levét, majd apránként elkeverjük annyi tejjel, amennyit felvesz. A tésztát 20-30 percet félretesszük, hogy a búzadara megduzzadjon, majd hozzáadjuk a maradék tejet is, hiszen a tésztánk a pihentetés alatt jócskán sûrûsödik majd.
A smarni sütéséhez egy serpenyõben alacsony fokozaton egy kevés vajat megolvasztunk, beleöntjük a tészta felé, majd a serpenyõt lefedjük egy fedõvel. Addig sütjük így a tésztát, amíg az alja meg nem sül, de a teteje még picit folyós marad. Ekkor magasabb hõfokra kapcsoljuk a gázt, a tésztát átfordítjuk, majd azt egy fa keverõvel elõször kettévágjuk, végül apró darabokra szeljük. Mire az egész tésztakorongot feldaraboljuk, addigra szépen átsülnek a kis darabkák, de aki szeretné további 1-2 percet sütheti a smarnit.
Végül a forró császármorzsát sárgabarack lekvárral, illetve porcukorral tálaljuk! J
Mire érdemes figyelni?
A császármorzsa sütése során a tészta elsõ felét tényleg alacsony fokozaton süssük, mert ha nem így járunk el, az alja túlságosan odakap, míg a teteje nyers marad.
Ha lehet, sose öntsünk túl sok tésztát a serpenyõbe, ha azt túl kicsinek érezzük, inkább 3 adagba süssük ki a tésztát, mert ha túl sok a tészta a tálban, szintén az egyik fele odakap, a másik fele meg nyers marad.
A tésztát akkor kell átfordítani, amikor a széle kicsit kezd opálossá/áttetszõvé válni, és nagyobb légbuborékok jelennek meg a tésztakorong közepén.
Próbáljátok ki, mert egy gyorsan elkészíthetõ és olcsó édesség! J
Szép napot,
Császármorzsa... |