Csokoládétorta
sponsored links
Avagy hogyan készítsünk egyszerûen nagyon fincsi csokitortát!?
Csak egy kis egyszerû díszítést kapott.... |
A torták közül talán a csokoládétorta örvend a legnagyobb népszerûségnek, jómagam azonban nem vagyok oda ezért a tortáért, így ha magunknak kell sütnöm valamit, mindig valami másra esik a választás? Nagyon szeretjük például a répatortát, errõl receptet itt találtok, úgyis jön a húsvét! J
Csokitortát legutóbb kb. közel egy éve készítettem egy búcsúbulira, annak a receptjét itt találjátok. Egy év azért nagy kihagyás csokitorta téren, így amikor kaptam egy felkérést, miszerint készítsek egy Transformers alakú csokitortát a hétvégére, gondoltam elébe megyek a dolgoknak és végeztem egy amolyan próbasütést. Receptem egyébként nem volt, de egy Angliában élõ kedves tortás barátnõm, Dee hamar a segítségemre sietett és ezernyi tanáccsal, meg egy szuper töltelék recepttel látott el. (Köszi Dee, puszi Neked!)
A tortában található krém nem a hagyományos puding + vaj alapú változat ? a blogon található másik csokitorta azzal a módszerrel készült, azt a receptet itt találjátok ? hanem egy valódi csokoládé ganachekrém alapú krémecske, melynek intenzitását a felhasznált csokitól függõen változtathatjuk. Az elsõ csokitortához ugyanis jómagam 70%-os étcsokit használtam, aminek olyan intenzív íze lett, mint a csudi, így ebbe egy hangyányival több cukor is kellett, míg a második tortát 45%-os étcsokiból készítettem, így az egy inkább lágyabb csokiízt adó krém lett. A lényeg, hogy csokitortát sütni ezután nem akadály, köszi a receptet Dee!
Csokitorta! |
Hozzávalók: (Egy 24 cm-es, 16 szeletes tortához.)
(1) Piskóta:
6 egész tojás
6 ek porcukor
3 ek liszt
3 ek kakaópor
1 késhegynyi sütõpor
1 tk vanília kivonat
1 csipet só
(2) Krém:
300 g jó minõségû étcsokoládé (Felnõtt torta esetén 70%, gyerek torta esetén 40% körüli csokit érdemes választani.)
300 g állati tejszín (30-35%-os)
150 g vaj (70%-os csokoládé esetén ez lehet 180 g is, olyan intenzív lesz a csokiíz, hogy elbír több vajat a ganachekrém.)
150g porcukor (ízlés szerint)
1 tk vanília kivonat
2-3 ek rum (elhagyható)
4-5 kocka ét- és tejcsokoládé felaprítva
(3) Díszítés:
3-4 ek csokireszelék, vagy néhány csokidísz
(4) Díszítés a Transformers torta esetén:
kb. 70-80 dkg marcipán (Recept itt.)
vajkrém a marcipán alá szigetelésnek (1 egység vaj (5-7 dkg) + 2 egység porcukor (10-14 dkg) + 1-2 ek kakaópor)
vajkrém a marcipán alá szigetelésnek (1 egység vaj (5-7 dkg) + 2 egység porcukor (10-14 dkg) + 1-2 ek kakaópor)
A piskóta elkészítése:
A tészta hozzávalóiból egy 6 tojásos kakaós piskótát sütöttem. A piskótakészítés titkairól részletes leírást olvashattok a ?Piskóta alaprecept? c. bejegyzésemben.
Tipp:
A tésztát érdemes elõzõ este megsütni és egy konyharuha alatt letakarva pihentetni, hiszen a "másnapos" piskótát jóval könnyebb felszelni, ráadásul kevésbé is morzsálódik!
Csupa csoki! |
A tejszínt a mikróban vagy fõzõlapon alaposan, de nem tûzforróra átmelegítjük, majd ráöntjük az elõzõleg egy nagyobb tálba kockázott étcsokira. A tejszínnel nyakon öntött étcsokit néhány percig állni hagyunk, hogy a tejszín hõje átjárja a csokit és könnyebb legyen egyenletesen kidolgozni a ganachet. Ezután a csokit simára keverjük a tejszínnel, ha szükséges mikrohullámú sütõben rámelegítünk a krémre, amit egy-két órára félreteszünk, hogy kihûljön és besûrûsödjön.
Ha a csokis krém besûrûsödött, a szobahõmérsékletû vajat egy nagyobb tálban fehéredésig habosítjuk, ami ekkora mennyiség esetén legalább 5-8 perc! A vajhabosítás során tényleg ne spóroljuk el a munkát, mert nagyon megéri a fáradságot, hogy szép habos és könnyû krémet kapjunk. A habos vajhoz hozzáöntjük a porcukrot, a plusz vanília aromát és ízlés szerint rumaromát, vagy rumot, majd ezt addig keverjük, amíg abban a cukor teljesen el nem olvad. Ehhez egy-két részletben hozzákeverjük a szintén szobahõmérsékletû csokikrémet is, amit szintén legalábbfél óráig pihentetünk a konyhapulton, mielõtt a kihabosított vajalapba keverünk! (Aki édesebb krémet szeretne, kóstolás után plusz porcukrot is keverhet a krémbe.)
Tipp: Aki tovább szeretné ízesíteni a tortáját, dobhat bele egy kevés meggybefõtt levet, néhány szem meggyet, néhány kocka tej-, vagy étcsokit, mogyorót, vagy akármilyen más likõrt is!
Belül csokitorta, kívül marcipán borítású Transformers díszítés Roland 8. szülinapjára! (A marcipánt is házilag készítettem, receptet itt találtok hozzá!) |
A torta összeállítása:
A piskótát 3 részre vágjuk, majd a 3 részre osztott csokikrém elsõ harmadát rákenjük az elsõ szelet tortalapra. Erre alaposan rányomkodjuk a második tortalapot, majd jöhet egy újabb adag krém és végül az utolsó tortalap. A maradék krémbõl 1-2 evõkanállal félreteszünk a díszítéshez, majd a tortát egy nagyobb kés, vagy habkártya segítségével a fel nem használt csokikrémmel egyenletesen beburkoljuk. Végül egy csillagcsõrös habzsákkal ? nálam a 8-as csõ volt a habzsákon ? díszíthetjük a tortát, továbbá megszórhatjuk a tetejét és oldalát reszelt étcsoki forgácsokkal, vagy darált étcsokival. (Nekem nem volt kedvem reszelni, így gyorsan darálón átpörgettem 3 kocka étcsokit és azzal paníroztam körbe a tortát.) Készíthetünk továbbá néhány egyszerû étcsoki díszt is, ezekkel jelölve a szeletek helyét a tortán.
A Transformers tortához a tortalapok betöltése után egy vékony réteg vajkrém került szigetelésként a marcipánburkolat alá.
A Transformers tortához a tortalapok betöltése után egy vékony réteg vajkrém került szigetelésként a marcipánburkolat alá.
Vélemény a receptrõl:
Az elkészült tortát egy-két órát pihentessük hûtõszekrényben, de felszolgálás elõtt legalább 20 perccel együk ki a hûtõbõl a tortát és hagyjuk, hogy szobahõmérsékletû legyen, ekkor ugyanis sokkal krémesebb lesz a töltelék!
Ha gyerekeknek készítünk tortát, érdemes kevésbé erõs csokiból készíteni a ganachet, hogy lágyabb ízû krémet kapjunk!
Végezetül pedig kiemelném, hogy ez egy szuper könnyû, szinte elronthatatlan kis töltelék, így bátran neki lehet fogni, nem fogtok csalódni benne! J
Legyen szép napotok, ildiKOKKI
Tanuljunk finnül: Suklaakakku= csokitorta! J |