Csokoládés minyon ahogy a cukrászdákban készítik :)
sponsored links
A cukrásztanfolyam alatt a legnagyobb sikerélményt egyértelmûen a minyon elkészítése jelentette. Majdnem végig tologattam magam elõtt ( Rigó Jancsival együtt, õk voltak a 2 nagy mumus) és majdnem sírtam örömömben, amikor elsõre így sikerültek. Oké, lehetnének egyformábbak és picit magasabbak, de a fondánt soha ilyen jól nem tudtam kezelni,mint itt.
Hozzávalók:
20-22 db-hoz
A piskótához:
4 tojás
80 gr cukor
70 gr liszt
10 gr kakaópor
A vajkrémhez:
200 gr teavaj
200 gr fondán *
40 gr kakaópor
Továbbá:
sárgarbaracklekvár
kb. 1 kg fondán *
kakaópor, étcsoki, víz
* Fondán alatt az Eszterházy fondánt értem, ezt cukrászkellékesben általában 1 kg-os, vödrös kiszerelésben lehet kapni. Ugyanezzel van áthúzva az Eszterházy torta és a Puncstorta teteje is. Ételfestékkel színezhetõ, a csokisat kakaóporral / étcsoival lehet színezni.
Kb. 38 fokosnak kell lennie, amikor dolgozunk vele, ehhez érdemes beszerezni egy cukorhõmérõt, de persze anélkül is lehet, csak nem biztos, hogy elsõre sikerül belõni a megfelelõ hõmérsékletet.
Amikor melegítjük a fondánt, valószínû hígítani is kell,mert egy elég sûrû anyag. Hígításhoz legegyszerûbb sima vizet használni. Apránként adjuk hozzá, mert ha túl híg lesz a fondán, akkor nem fogja be a süteményt, egyszerûen lefolyik róla. Vagy ha rajta is marad valamennyi, átlátszó lesz. Ha tûl sûrû a fondán, akkor túl vastag lesz a fondán, ami sem nem finom, sem nem esztétikus. Ezért óvatosan a vízzel.
Elkészítés:
1. Elõször a piskótát készítjük el az itt leírtak alapján. Sütõpapíros tepsire kenünk akkora méretût, hogy 3 db egyforma, lehetõleg 27x15 cm-es darabot sütés után ki tudjunk vágni belõle. Egy gáztepsire nem fog ekkora ráférni, úgyhogy 2 részletben kell sütnünk, hacsak nem rendelkezünk ipari sütõvel. :) A piskótát kihûtjük és kivágjuk a 3 egyforma téglalapot.
2. A krémhez a vajat kihabosítjuk és apró részletekben hozzáadjuk a fondánt ( kézzel kicsit átgyúrjuk, hogy felpuhuljon, vagy pár mp-re betehetjük a mikróba, de ne olvasszuk fel, csak legyen olyan gyurmaszerû az állaga) , végül a kakaóport.
3. Ehhez a süteményhez is, akárcsak a Rigó Jancsihoz, célszerû ha van egy állítható, szögletes tortakeretünk. Ebben egyszerûbb betölteni a süteményt: alulra piskóta, a krém fele, újabb piskóta, a krém másik fele és a legszebb piskóta a papíros felével felfelé, hogy egyenes legyen, hiszen ez lesz a sütemény teteje. Ekkor betesszük a fagyasztóba és kifagyasztjuk teljesen. Fagyasztás után forró baracklekvárral lekenjük a tetejét, levágjuk a széleit és felvágjuk egyforma darabokra, 3x3 cm-esre. Amíg a sütemény a fagyasztóban van, elõkészítjük a fondánt.
4. Egy lábasban elkezdjük kislángon melegíteni a fondánt, ha tûl sûrû, vizet adjunk hozzá. Fakanállal kevergessük. Színezni átszitált kakaóporral vagy étcsokival lehet, utóbbi kissé hígítja is a fondánt, ezt vegyük figyelembe. Érdemes elõkészíteni egy rácsot, ami alá egy tiszta sütõlemezt / tepsit teszünk, hogy felfogja a lecsorgó, felesleges fondánt, amit újra fel lehet használni. A minyon mártásához használható mártóvilla, mindenkinek ki kell tapasztalnia, hogy a legegyszerûbb a mignon mártása. A lényeg, hogy az alját ne mártsuk be. Tegyük rácsra, majd ha megkötött, a maradék fondánt habzsákba téve spineljük a tetejét. Pattintsuk le alulról a rácsról a süteményt és tegyük kapszliba.
5. A maradék fondánt kaparjuk össze és tegyük egy jól záródó dobozba. Annak érdekében, hogy ne száradjon ki, öntsünk egy fél-1 deci vizet a tetejére.