CSICSÓKA - TOPINAMBOUR
sponsored links
A csicsókát (franciául: topinambour, 2012.11.20-as áron vásárolva (E. Leclerc) 2.50?/kg) régebben a szegények krumplijának is tartották, bár az íze a krumplinál jóval édesebb.
A csicsóka gumóinak felszíne barázdált, sajnos nehezebben tisztítható mint a burgonyáé, viszont a belseje jóval fehérebb, rendesen megfõzve még pürésebb mint általában a krumplié.
A csicsóka termést a diabetikus konyha is elõszeretettel használja, a csecsemõk hozzátáplálásakor már korán bevezethetjük, mivel a csicsóka gumójában található szénhidrát nem keményítõ formában, hanem inulinként található meg.
A csicsóka a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalommal bír, gátolja az egyéb szénhidrátok és hizlaló tápanyagok felszívódását. Mivel erõsebb a rosttartalma, így laktatóbb, és meggátolja a székrekedést. Fontos kálium, kalcium, magnézium forrás, továbbá jelentõs foszfor és cink ásványi anyagtartalommal bír. Sok béta-karotin-, B1?, B2-vitamin, niacin-, és C-vitamin-tartalma van. Persze ezek csak akkor, ha nem fõzzük túl, mert akkor kifõnek belõle ezek a fontos tápanyagok. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Mivel fõleg inulint tartalmaz, és keményítõt csak csekély mennyiségben, ezért a népi gyógyászatban a cukorbetegek számára is ajánlják.
Hogyan, mire használjuk?
A csicsóka elsõsorban kalóriaszegény alapélelmiszer, de sokan krumplipótlóként is használják, mert ugyanazok az ételek elkészíthetõk belõle mint a krumpliból. Az azonban pluszként a javára szól, hogy könnyebben emészthetõ mint ...