Csicseriborsós biryani- 30 napos vegán kihívás
sponsored links
A Vegán 30 napos kihívás ötödik napjához érkeztünk el. Ötödik napja hús, tojás, tejtermék, hal, méz, állati eredetû élelmiszer mentesen. Eddig viszonylag simán ment, nem kívántam semmilyen ,,tiltott" dolgot, ma viszont kicsit elkalandoztam a hûtõ elõtt és fátyolos tekintettel szemeztem a tejföllel. :-)
Talán a hétvége miatt is lehet ez az átmeneti megingás, vagy mert úton útfélén csábításba esik az ember? Nem is a húsról van szó (hiszen azt október óta nem fogyasztok, hal kivételével), hanem sokkal inkább a sajtok, halak, sütemények hiányoznak.
Tegnap nagyon finom és laktató csicseris-édesburgonyás tagine-t fõztem, ma pedig szintén csicseri volt a fõ fehérjeforrás. Egy korábbi csirkés biryani vegánosított verzióját állítottam elõ (IKEA után szabadon). Nem volt rossz, de 3 tányér után is éhes voltam, vagy csak hiányzott valami más...?
Remélem, a hétvégén újabb lendületet kapok és sikerül majd szemet hunynom a kísértések felett.
Addig is a recept!
Csicseriborsós biryani (2 nagyobb adaghoz):
1 csésze rizs
1 kisebb fej karfiol
1 lilahagyma
10 dkg csicseriborsó
szegfûszeg
kurkuma
köménymag
garam masala
2 gerezd fokhagyma
olivaolaj
csipet só
kardamom
növényi tejszín (opcionális)
Elkészítés:
A csicserit elõzõ este beáztatom, majd alaposan átmosom és nagyjából 1 óra alatt puhára fõzöm.
A lilahagymát vékonyra felkarikázom, kisebb hõálló edénybe teszem és 180 Celsiuson fél óra alatt a sütõben megsütöm.
A megmosott rizst pár szem kardamom és kevés szegfûszeg és köménymag társaságában puhára fõzöm.
A karfiolt rózsáira szedem és egy lábasban puhára párolom, majd serpenyõben olajat hevítek belereszelek 2 gerezd fokhagymát, hozzáadok 2 teáskanál kurkumát és nagyjából 2 teáskanál garam masala fûszerkeveréket. A megfõtt és lecsepegtetett karfiolt megforgatom ebben a fûszeres-fokhagymás keverékben, majd hozzáadom a megfõtt rizst és csicseriborsót is. Mivel önmagában elég száraz, így kevés növényi tejszínnel öntöm fel és egy picit sózom.
Jó étvágyat!
Tudtad, hogy a csicseriborsó...?
Nagyjából 20%-ban fehérjét, 40%-ban szénhidrátot tartalmaz, B1 és B6 vitamint, valamint folsavat. Ásványi anyag tartalma is kedvezõ, sok magnéziumot, vasat és cinket tartalmaz. Energiatartalma: 275 kcal (1152 kJ)/100 g.
Éretlen magjait a borsóhoz hasonlóan fõzeléknek, levesnek, éretten fõzeléknek, köretnek (saláta, püré) fogyasztják. Pörkölt csemegeként is igen kedvelt, mivel íze a dióéhoz hasonló. Magját hazánkban régebben a babhoz hasonlóan fogyasztották, pörkölve kávépótlónak használták. Egyes országokban, különösen a Közel- és Közép-Keleten valamint Indiában abraktakarmánynak is termesztik magas fehérjetartalma miatt. A csicseriborsó az egyik legelfogadottabb hüvelyes növény a biotermékek piacán. Egységnyi területrõl sokkal több fehérjét ad, mint az árpa, a zab, a kukorica, a köles vagy a bükköny. Jobb az emészthetõsége és a biológiai értéke, mint a babé vagy a lencséé. Zöldtrágyanövényként is hasznosítható.
A csicseriborsó lisztje adalékként, helyettesítõként is hasznosítható. Így péksüteményekben is felhasználható lenne, általa a kenyér is ízletesebb, tovább eltartható. Diabetikus és gyógyászati hatása is figyelmet érdemel.
Forrás:Wikipedia