Citromcirok Cymbopogon citratus Lemongrass
sponsored links
Az indiai konyhán kívül, egyik legjellegzetesebb fûszere a thai, és a vietnami ételeknek. Az Ázsiai országokban mindenhol termesztik és használják fûszerként és egyben gyógyszerként. A gasztronómiában frissen, szárítva, és porítva alkalmazzák.
A citromcirok az örökzöld évelõk közé tartozik, vadon termõ változataival a tropikus szubtropikus övezetben találkozhatunk, egyébként több mint ötven fajtája ismeretes.
Nevezik nyugat indiai citromfûnek, ami utal egyben az eredetére is. Némely elnevezése sokszor félreérthetõ a receptekben. A pázsitfûfélék (Poaceae) családjába tartozik de az angol megfelelõje a lemongrass, ezért citromfûnek is fordítják, ami nem összekeverendõ a Melissa officinalis-al (amely egyébként az árvacsalánfélék Lamiaceae családjába tartozik).
A meleg éghajlaton jellemzõ fertõzésektõl, parazitáktól, penészgombáktól véd, csökkenti a lázat, gyógyítja a megfázást. Leghatékonyabb védelem a leishmania ellen, illóolaja gátolja a paraziták életképességét.
Illatosító és kozmetikai szerekben alkalmazzák.
A biogazdálkodásban porított szárát, illetve vízgõzlepárlással nyert illóolaját alkalmazzák, mivel megakadályozza az aflatoxin fertõzést, és a különbözõ penészgombák, mikotoxinok elterjedését a tárolt gabonában és ezzel megõrzi a vetõmagok csírázóképességét.
Gyógyrecept
Külsõleg megakadályozza a fertõzéseket, ezért zsíros, pattanásos bõr ápolására, és a normál bõr védelmére keverhetünk egy kellemes frissítõ illatú olajat. Szem elõtt tartva az ájurvéda egyik alapszabályát, mi szerint csak azt kenjük a bõrünkre, amit a szánkba is bevennénk.
50 ml mandulaolajhoz adunk 30 csepp citromcirok olajat, és 20 csepp levendula olajat, jól összerázzuk, és naponta ...